Přejít na obsah

Nový zákon: Záchranka musí dorazit do 15 minut

zpět
10.5.2007

Ministerstvo zdravotnictví chce, aby lidé v každém místě republiky měli jistotu, že k nim rychlá zdravotnická pomoc dorazí do patnácti minut. V současnosti to tak není, zejména v horských oblastech či na odlehlejších místech se někdy musí čekat déle...

Stanoviště, odkud záchranka vyjíždí, jsou totiž v těchto případech příliš daleko. Ministerstvo připravuje zákon o zdravotnické záchranné službě, podle něhož doba dojezdu záchranky nesmí překročit až na výjimky, například při špatném počasí, právě zmíněných 15 minut. Mají proto vzniknout nová stanoviště a změní se i financování záchranné služby.

Splnění čtvrthodinového limitu však bude také něco stát - nejméně desítky miliónů.

V horách čekají dlouho

Deník Aktuálně.cz oslovil ředitele krajských záchranných služeb. Z jejich vyjádření a statistik Ústravu zdravotnických informací (ÚZIS) plyne, že v současné době je zhruba pět až sedm procent případů, kdy kdy záchranky dorazí za dobu delší než 15 minut. V některých krajích je však procento vyšší.

Mezi taková „bílá místa“, kam se vždy záchrance nepodaří dostat v limitu, patří některé odlehlé horské oblasti Šumavy, Zlatohorsko, Osoblažsko a Vrbensko v Jeseníkách, oblast Ralska nebo některé oblasti na severu Plzeňského kraje.

Horší je to ve Zlínském kraji, zde je podle statistit asi desetina výjezdů, kdy pomoc dorazí déle než po čtvrthodině. Jde o případy v některých částech Bílých Karpat a zejména v zimě také v některých oblastech Rožnovska.

„Potřebovali bychom dvě nová výjezdová stanoviště a tři další výjezdové skupiny. Na to potřebujeme asi 15 milionů korun navíc,“ říká ředitel krajské záchranky ve Zlínském kraji Miroslav Janečka.

Peníze dá stát

Právě nejasné financování je jedním z hlavních důvodů, proč ředitelé záchranek mnoho let požadují zákon o zdravotnické záchranné službě. Neexistuje totiž zákon, který by práci záchranek upravoval - tedy stanovil, co přesně je úkolem záchranné služby, jak mají být vybaveny sanitky nebo kde mají být výjezdová pracoviště. Zatím je vše definováno pouze zastaralou vyhláškou.

Nový zákon, který připravuje ministerstvo zdravotnictví, má také upravit financování záchranek. V současné době zajišťuje 30 procent peněz pojišťovna a 70 procent kraj. Dotace úřadů se však v jednotlivých krajích liší. Podle připravovaného zákona by se měl o finance postarat hlavně stát.

Více výjezdových stanovišť

Stát poskytne miliony také na nová výjezdová stanoviště. „Nejlepší by bylo, kdyby ministerstvo v zákoně přesně definovalo, kde v Česku budou výjezdová stanoviště a které oblasti by tato stanoviště měla na starosti,“ navrhuje ředitel záchranky Olomouckého kraje Ivo Mareš. Takový systém dobře funguje například na Slovensku.

Tím by odpadly i problémy na hranicích krajů, které o rozmístění stanovišť nyní rozhodují. Někde totiž dojíždí záchranka z příslušného kraje třeba 15 minut, přestože v sousedním kraji je výjezdové stanoviště blíž.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nechce sdělit konkrétní podobu zákona. „Odborníci z ministerstva a záchranných služeb jednají o detailech,“ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt s tím, že poslanci mají zákon projednat ještě letos.

„Nejsme padlí na hlavu, abychom dali absolutní povinnost 15 minut,“ říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Proto chce ministerstvo udělit záchrankám výjimky, hlavně pro případ špatného počasí. Další možností je, že by záchranky musely limit dodržet v určitém procentu případů.

Kde zákon nepomůže

Financování a jasná definice služeb záchrankám pomůže, ale ředitelé záchranek přiznávají, že by potřebovali změnit také zákoník práce. Ten stávající, který omezuje práci přes čas, totiž porušují, protože jinak by kvůli nedostatku financí a pracovníků nemohli novou normu dodržet.

V Česku je navíc celkový nedostatek záchranářů. Například v oblasti Zlatohorska v Olomouckém kraji krajská záchranka nemůže bez dalších posil pomoc do patnácti minut zajistit .“Není to jen otázka peněz. Lidé, kteří by chtěli na Zlatohorsku jako záchranáři pracovat, prostě nejsou,“ říká olomoucký ředitel záchranky Ivo Mareš. „Intenzivně jednáme s polskou záchrannou službou. V budoucnu by na příhraničních místech měli Poláci pomoci,“ slibuje.

Zdeněk Mihalco, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Nový zákon: Záchranka musí dorazit do 15 minut

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nový zákon: Záchranka musí dorazit do 15 minut

Komentáře

dalších 6 komentářů
Re:Re:Není to jen otázka peněz???  | 13. 05. 2007 07:43

Pane Kozlíku, máte 2 atestace, praxi na JIP, ale vymyslet se píše s tvrdým y- pžíbuzné s vylmenovaným slovem myslet.

ria Re:Na co nová stanoviště?  | 11. 05. 2007 12:52

na našem okrese jedno takové stanoviště zřídili asi před rokem, teď jej pro ztátovost ruší,dojezdy do odlehlých částí okresu v zimě i 20 a více minut. Pokud je nejbližší vyjetá jede dostupná a trvá to klidně i 30 min. Lékařům sloužícím RZP 10 let a majícím atestace v jiných oborech neuznali praxi, nedostali licence s platem šli dolů a nemá kdo sloužit.Tak co teď s tou dojezdností ? a hlavně kdo v té sanitce bude sedět když už teda dojede.

dr. Kozlik Re:Není to jen otázka peněz???  | 11. 05. 2007 09:07

Přesně tak, proto od záchranky odcházím. Navíc si nyní radní JMK, pod kterou naše záchranka spadá, vymisleli, že kdo nemá licenci z urgentu, jde o platovou třídu níže ! Tak na nás. Nevadí, že mám 2 licence na základní obor, praxi na JIP, u záchranky jsem 5 let. Od září o 1500 menší základ.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné