Nových případů HIV v ČR v 1. čtvrtletí meziročně o třetinu ubylo

Počet nových případů nákazy virem HIV v Česku letos v prvním čtvrtletí meziročně klesl zhruba o třetinu.

Lékaři letos do konce března zaznamenali 68 nových případů, loni bylo nových případů za první tři měsíce roku 95. Vyplývá to z údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS na webu Státního zdravotního ústavu. V březnu byla zaznamenána i nákaza krevní transfuzí, dotyčný člověk se ale nakazil před lety v cizině.

Za samotný letošní březen přibylo 29 nových případů HIV, z toho u šesti lidí již propukla nemoc AIDS, kterou vir způsobuje. „Byl zaznamenán jeden zcela ojedinělý případ přenosu HIV související s krevní transfuzí, který se týkal cizince s dlouhodobým pobytem. K nákaze došlo před mnoha lety v Rusku,“ sdělil ústav.

Od roku 1985, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali do konce letošního března celkem 2974 případů nákazy HIV, a z toho 552 případů nemoci AIDS. Dohromady 265 lidí s AIDS od roku 1985 zemřelo.

Loni za celý rok nárůst počtu lidí nakažených HIV v Česku zrychlil. Nových případů se v roce 2016 objevilo 286, což bylo meziročně o 20 více. Nárůst počtu nových případů HIV pozorují odborníci od roku 2002, odkdy roční počty nových případů stouply téměř šestinásobně. „Nad rokem 2017 je stále velký otazník. Začneme se konečně chovat tak, abychom neohrozili sebe a své sexuální partnery?“ sdělil Miroslav Hlavatý, ředitel spolku Red Ribbon, který se zabývá prevencí AIDS a poradenstvím.

Lidé, kteří mohou být nakažení kvůli nechráněnému pohlavnímu styku nebo sdílení jehel při užívání drog, by se podle Hlavatého měli co nejdříve nechat vyšetřit. „Čím dříve se HIV v těle potvrdí, tím více se zamezí neúmyslnému šíření HIV na další sexuální partnery. A tím větší šanci také mají odborní lékaři v AIDS centrech, zamezit vzniku konečné fáze HIV infekce – onemocnění AIDS,“ uvedl.

Ohodnoťte tento článek!