Nových případů HIV za prvních 7 měsíců roku v ČR meziročně ubylo

Počet nových případů nakažení virem HIV v Česku letos za prvních sedm měsíců roku meziročně klesl na 152. Loni zaznamenali lékaři za stejné období 186 nových případů.

V předchozích dvou letech zatím meziročně nových případů nákazy přibývalo. Vyplývá to z údajů, které poskytl Miroslav Hlavatý, ředitel spolku Red Ribbon zabývajícího se prevencí nemoci AIDS způsobené virem HIV.

Loni počet nových případů HIV podle údajů Státního zdravotního ústavu ke konci roku stoupl meziročně o 20 na 286 a předloni o 34 na 266. Letos se ale zatím nárůst zastavil. Ke konci července bylo nově nakažených o 34 méně než v minulém roce za stejnou dobu. Za samotný červenec se loni objevilo 24 nových případů HIV, zatímco letos 17.

„Na otázku, jak dopadne rok 2017, je odpověď těžká. Dle mého je na odhad celého roku ještě brzy a z minulých let víme, že statistiky problematiky AIDS umí překvapit. V poslední době však vždy nemile,“ sdělil Hlavatý. „Je na nás všech, zdali tento trend změníme,“ doplnil.

Od poloviny 80. let 20. století, kdy se výskyt HIV začal v Česku sledovat, zdravotníci zaznamenali do konce letošního července dohromady 3058 HIV pozitivních lidí. Z toho u 571 lidí propukla nemoc AIDS a 272 nemocných zemřelo.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!