Novým prezidentem ČLK se stal Rathův favorit Milan Kubek

Novým prezidentem České lékařské komory se stal předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Blízký spolupracovník bývalého šéfa komory a nynějšího ministra zdravotnictví Davida Ratha při sobotní volbě porazil kandidáta Rathových oponentů Martina Jana Stránského…

PRAHA –

Kubek získal 174 hlasů, Stránský 149. Ostatní čtyři uchazeči o prezidentství se kandidatury před volbou vzdali ve prospěch obou finalistů. „Volbu pana Kubka jednoznačně vítám,“ komentoval výsledek premiér Jiří Paroubek. Spokojenost vyjádřil i ministr.

„Beru to jako pokračování v cestě, kterou jsem někdy před osmi lety započal,“ řekl Rath novinářům. Podle něj delegáti vybrali z kandidátů toho nejlepšího.

Kubek zvítězil ve druhém kole, v prvním mu k vítězství chyběly pouhé tři hlasy. Poměrně vysoký zisk hlasů kandidáta opozice však ukazuje, že v komoře po Rathově odchodu posílili jeho oponenti.

Při hlasování na předchozích sjezdech, kdy se snažili Ratha odvolat, dali dohromady vždy nejvýše třetinu všech hlasů. Kubek jim po svém vítězství řekl, že vnímal náladu v sále a cítil, že řada lidí touží po změně. „Chci změnu nabídnout,“ řekl.

Dodal, že nenabízí negaci toho, co komora dosud udělala. „Chci na to dobré navázat, napravit chyby, které se staly,“ řekl.

Kubek podle svých slov věří, že mu kolegové v komoře pomohou, na některé z nich se obrátí se žádostí o spolupráci. „Chci všem osobnostem podat ruku a přitáhnout je do práce v komoře,“ uvedl.

Kubkův soupeř Stránský novinářům řekl, že pokud bude osloven, je připraven s komorou spolupracovat. „Musíme respektovat volbu sjezdu a pracovat společně na tom, aby se to pro nás všechny začalo zlepšovat,“ prohlásil.

Kubek ve svém projevu všem lékařům v republice slíbil, že bude vždy a všude hájit jejich zájmy a zájmy českého zdravotnictví.

Delegátům sdělil, že rezignuje na funkci šéfa Lékařského odborového klubu. Svoji soukromou praxi si ponechá, je na ní existenčně závislý. Její provoz ale částečně omezí, aby se mohl věnovat vedení komory.

Na výsledku dnešní volby záleželo další směřování profesní organizace, v níž je povinně 40.000 lékařů. Mimo jiné, zda budou uspokojivě vyšetřeny a vysvětleny nejasnosti kolem hospodaření ČLK z Rathových dob.

Sjezd Kubka zavázal, aby nechal provést audit komorového časopisu a prosazoval, aby lékaři dostali od pojišťoven nové smlouvy na dobu neurčitou, případně na pět let.

Podle Kubka otázka nezní, zda komora je odborová nebo ne, ale zda má aktivně hájit zájmy lékařů, nebo rezignovat a starat se jen o jednu část svých povinností, tedy být garantem etiky výkonu lékařského povolání.

„Myslím si, že musí hájit etiku, zajišťovat lékařům přístup ke vzdělání, ale zároveň se starat i o jejich ekonomické podmínky,“ vysvětlil.

To, že delegáti nechtěli nechat Ratha před volbou nového prezidenta nechat vystoupit, považuje Kubek za truc trošku nedůstojný lékařské komory. Předchozí ministři měli vždy možnost na sjezdu vystoupit. Delegáti to dnes Rathovi na závěr sjezdu nakonec také umožnili.

ČTK

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr.Pospíšil

Jsem členem LK delší dobu. O tom, že má být tento weekend volba nového prezidenta, jsem se dozvěděl jen včera z medií. Stavovská lékařská organizace byla v demokratických dobách vždY orgaNIZACÍ NOBLESNÍ. v ZAHRANIČÍ , KDE JSEM NĚKOLIK LET PŮSOBIL TOMU TAK BYLO. V Česku , bohužel, mezi lékařský stav se vplížila rakovina populismu, odborářství. Tato volba , znamená opět, že zůstaneme klubem živnostníků. NENÍ TO DOBRÁ ZPRÁVA PRO TUTO ZEMI. Z lékařského stavu se opět stává levicově orientovaná organizace, a ne vysoce vzdělaná, kultivovaná, vrstva společnosti, diametrálně se lišící od laické veřejnosti.

Martin Vedral

Je to škoda. Protikandidát skutečně sliboval možnost významné změny. Nyní jistě bude alespoň z počátku vše při starém. Dr. Kubek je stále jen oháňkou dr. Ratha. Přesto si myslím, že zdaleka není tak nepoctivý a prolhaný. Takže je zde jiskérka naděje. Je třeba, aby si kolegové v Česku uvědomili, že komora je pro ně velmi důležitá a že bude právě taková, jakou si ji prohlasují. Nyní se po důstojné rezignaci dr. Fouskové uvolnilo místo viceprezidenta. Se zaslouženou ostudou a bez mrknutí oka bylo velkou převahou odvoláno snad vůbec nejhorší představenstvo (jehož jsem také členem) v historii ČLK. Uvolňují se tedy další významné funkce a je třeba je obsadit lidmi korektními, spravedlivými a zejména s

rozmanitými názory. Budou totiž zpětnou vazbou pro prezidenta a proto

velmi důležití. Komora, ve které byla opozice likvidována, kde představenstvo panáčkovalo jako stádečko nahlouplých zajíčků a odkývalo prezidentovi jakoukoliv špatnost a nepoctivost, které se nezajímalo o hospodaření komory a všemi silami bránilo jeho skutečné kontrole, je minulostí. Proto – „král je mrtev, ať žije král“. Žijeme však v demokracii a proto se kolegové snažte. Informujte se o vhodných kandidátech ze svého okolí, vybírejte lidi s rozmanitými názory a hlavně poctivé. V případě potřeby dosáhněte i svolání okresního shromáždění a zvolte si i vhodné

delegáty a hlavně se o dění v ČLK zajímejte. Je však třeba začít hned, čas

kvapí.


Ohodnoťte tento článek!