Novým ředitelem záchranky v Pardubickém kraji bude Igor Paar

Novým ředitelem Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje bude Igor Paar.

Paar ve funkci nahradí Pavla Svobodu, kterého krajští radní kvůli špatné komunikaci odvolali z funkce 13. března. Funkce se nový ředitel ujme 1. dubna, uvedl v tiskové zprávě David Záruba z kanceláře hejtmana. Nastávající ředitel pracuje v záchranné službě 18 let. Dosud je vedoucím lékařem pro územní odbor Svitavy a Ústí nad Orlicí. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je to výhoda, neboť dobře zná veškeré vnitřní procesy organizace a nebude se muset s agendou seznamovat.

Výběrového řízení se zúčastnilo pět kandidátů, někteří byli i z jiných krajů republiky. „Hlavním úkolem nového ředitele je personální posílení tak, abychom mohli udržet rozsah služeb,“ uvedl Netolický. Záchranná služba se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů, dvě třetiny tvoří externisté. Kmenových lékařů je v přepočtu 22 z potřebných 60.

Igor Paar vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, má atestace a specializovanou způsobilost v oborech anesteziologie a resuscitace a také v urgentní medicíně. V záchranné službě působí od roku 1999, předtím pracoval na ARO v Orlickoústecké nemocnici. Od roku 2007 je vedoucím lékařem výjezdové základny Vysoké Mýto a Litomyšl, o rok později se stal vedoucím lékařem územních odborů Svitavy a tutéž funkci vykonává od roku 2014 také v Ústí nad Orlicí. V roce 2015 byl lékařem letecké záchranné služby Jihomoravského kraje.

Zdravotnická záchranná služba, která je příspěvkovou organizací Pardubického kraje, v posledních letech rozšiřovala počet svých výjezdních základen. V současnosti jich má 16 a připravuje modernizaci či přemístění dalších. Na některých slouží tříčlenná nebo dvoučlenná posádka s lékařem a sestava s řidičem a zdravotnickým záchranářem, na některých je jen posádka s řidičem a záchranářem, tedy bez lékaře. Svoboda zavedl model, kdy k většině případů vyjíždí posádka se zdravotnickým záchranářem a řidičem. V případě nutnosti je přivolán tým s lékařem. Bez lékaře pracuje polovina všech sanitních vozidel z téměř tří desítek posádek. Počet výjezdů vzrostl v předchozích sedmi letech z 35.000 ročně na loňských 50.000.

Ohodnoťte tento článek!