NS potvrdil trest lékaři, jenž předepisoval anabolika kulturistům

léky

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání olomouckého lékaře, který neoprávněně předepisoval anabolika. Trest 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky tak definitivně platí. Lékař také nesmí tři roky vykonávat vykonávat svou profesi. Novinářům to včera po jednání sdělil mluvčí NS Petr Knötig.

Podle pravomocného rozsudku způsobil lékař zdravotním pojišťovnám škodu 162.000 korun. Pacienti totiž neměli žádné objektivní problémy. Léčiva, která se vydávala na lékařský předpis, potřebovali pro rychlejší nárůst svalové hmoty a zlepšení dýchání při posilování.

Lékař se trestné činnosti dopouštěl v letech 2001 až 2008 v ordinaci endokrinologie a metabolismu. V případě, že u některých pacientů by množství vykázaných léčiv mohlo vzbudit podezření pojišťoven, rozepisoval anabolika také na další lidi ve své evidenci. Za vypsání receptu podle obžaloby také někdy požadoval částky od 100 do 300 korun v hotovosti.

V dovolání lékař tvrdil, že olomoucké soudy dostatečně neprokázaly, zda skutečně vznikla tvrzená škoda, tedy zda pojišťovny předepsané léky opravdu proplatily. NS ale nenašel důvod k zásahu, vzniklá škoda je prý řádně prokázána jako součet vyplacených částek za neoprávněně odebrané léčivo.

„Z provedeného dokazování vyplývá, že se jednalo o konkrétní případy, ve kterých byly pojišťovny schopny doložit originál lékařského předpisu vystaveného obviněným a u kterých bylo zjištěno, že byly léky předepsány neoprávněně a pojišťovny hradily léky, na které se nevztahovaly podmínky veřejného zdravotního pojištění,“ uvedl Knötig.

Ohodnoťte tento článek!