NS smí znovu zkoumat jmenování Kužela v kauze Diag Human

Nejvyšší soud (NS) smí znovu začít rozplétat složitý spor o zákonnost jmenování rozhodce Petra Kužela v miliardové arbitráži s Diag Human. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) neuspěl s námitkou podjatosti proti předsedovi senátu Zdeňku Desovi, kvůli které musel NS odročit červencové veřejné jednání.

Námitku podjatosti projednal jiný senát NS a označil ji za nedůvodnou. ČTK to dnes řekl mluvčí NS Petr Knötig. Termín nového jednání ještě není určen. Náměstkyně ÚZSVM Milada Šípková námitku podjatosti zdůvodnila tím, že Dese údajně ovlivňovala policie. Ve spisu jsou prý zaznamenány dotazy od policie, které úřad nepodkládá za přiměřené vzhledem k tomu, že řízení ještě neskončilo. Ovlivňování se však podle NS neprokázalo. „Není to ani žádná forma nátlaku,“ uvedl Knötig.

Společnost Diag Human označila postup státu za vědomou a právně neetickou obstrukci a umělé protahování sporu. Podle názoru firmy se tak stát snaží za každou cenu odvrátit soudní rozhodnutí, které by prý mohlo prokázat protiprávnost jednání bývalého vedení ministerstva zdravotnictví a jeho údajnou zodpovědnost za vznik škody velkého rozsahu.

Terčem kritiky Diag Human byl už v červenci také způsob, jakým ÚZSVM námitku podjatosti podal. „V podstatě jste tímto zmařili jednání,“ uvedl tehdy také soudce Des. Námitku lze podat předem písemně, případně na začátku jednání. Šípková to udělala až poté, co soudce přečetl zprávu o stavu věci a právnička Diag Human uvedla stanovisko firmy. Soud pak nemohl reagovat jinak než tím, že jednání odročil.

Diag Human už řadu let vede s Českem miliardovou arbitráž kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Firma míní, že Obvodní soud pro Prahu 6 jmenoval Kužela třetím rozhodcem i přesto, že právo určit arbitra měli dva už dříve vybraní rozhodci. Při jmenování Kužela, prezidenta Hospodářské komory, obvodní soud argumentoval tím, že se obě strany nedokázaly dohodnout. Firma Diag Human to ale popřela.
Zákon o rozhodčím řízení stanovuje, že každá ze stran si zvolí jednoho rozhodce tříčlenného senátu, kteří pak společně vyberou svého posledního kolegu. ČR si pro druhé kolo arbitráže zvolila advokáta Milana Kindla, Diag Human švýcarského advokáta Damiana Della Ca. Ten ale později z arbitráže odstoupil. Firma místo něj nominovala Švýcara Maxe Baumanna, ministerstvo zdravotnictví to ale označilo za neúčinný akt.

Podle Diag Human obvodní soud vůbec neměl o jmenování Kužela rozhodovat. Návrh na jmenování třetího rozhodce totiž podalo ministerstvo zdravotnictví. Podle Diag Human k tomu nemělo kompetenci, protože stát v rozhodčím řízení zastupuje ÚZSVM.

Společnost Diag Human usilovala počátkem 90. let o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Poté, co se o ní nepříznivě vyjádřil tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar (za OF), z obchodu sešlo. Firma předloni vyhrála arbitráž s Českem – rozhodci určili, že jí stát má zaplatit přes osm miliard korun a úroky za škodu, kterou jí způsobil vytlačením z trhu. ČR peníze platit nechce, Diag Human naopak věří tomu, že firmě náleží suma zhruba o tři miliardy korun vyšší, než společnosti přiznali původní rozhodci, kteří měli všichni české občanství. Obě strany se proto proti nálezu odvolaly.

Ohodnoťte tento článek!