NSS potvrdil pokutu 113 milionů Kč distributorům léčiv za kartel

Nejvyšší správní soud (NSS) včera potvrdil pokutu 113 milionů korun od antimonopolního úřadu předním tuzemským distributorům léčiv za kartel. Firmy v roce 2006 přestaly na několik týdnů dodávat léky třem velkým nemocnicím v Praze a Brně.

Distributoři s pokutou nesouhlasili. Pokutu ale loni potvrdil krajský soud v Brně a kasační stížnost distributorů nyní zamítl NSS. Soud to uvedl na svých webových stránkách, zjistila ČTK.

Pokutu dostaly firmy Pharmos, Gehe Pharma Praha, Phoenix Lékárenský velkoobchod a Alliance Healthcare. Firmy se v únoru 2006 společně dohodly na pozastavení dodávek do Thomayerovy nemocnice, pražské Bulovky a brněnské nemocnice u svaté Anny, které distributorům v té době dlužily asi 400 milionů Kč.

Protiprávní jednání firem trvalo podle NSS od konce ledna do zhruba konce března. Firmy dodávaly pouze takzvaná vitální léčiva se zkrácenými lhůtami splatnosti. V době přerušení dodávek přitom podle analýzy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ovládaly asi 95 procent trhu.

Nejvyšší pokutu, 53,736 milionu korun, vyměřil ÚOHS firmě Phoenix Lékárenský velkoobchod. Pharmos dostal pokutu 18,638 milionu, Gehe 16,831 milionu a Alliance Healthcare (dříve Alliance UniChem CZ) 23,859 milionu korun.

Ohodnoťte tento článek!