NSS projedná půlmilionovou pokutu pro zdravotnický holding

soud, právo, spravedlnost

Nejvyšší správní soud (NSS) projedná případ zrušené půlmilionové pokuty, kterou loni v březnu uložil Zdravotnickému holdingu Královéhradeckého kraje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Pokutu letos zrušil Krajský soud v Brně, ÚOHS ale podal kasační stížnost k NSS. Vyplývá to z informací na webu soudu.

Pokuta se týkala smlouvy se společností Puro-klima z roku 2008 na přístrojové vybavení a propojení krajských nemocnic. Zdravotnický holding nejdříve vypsal takzvanou soutěž o návrh, do které se přihlásila pouze Puro-Klima, které posléze holding celou zakázku za 118 milionů korun bez otevřené soutěže zadal.

Podle ÚOHS holding ve své argumentaci nijak nevyvrátil, že by zakázku jako celek, včetně garance jejího fungování a bezpečnosti, nemohl zajistit jiný subjekt než Puro-klima.

Krajský soud v Brně ale letos v postupu ÚOHS našel několik chyb. „Bude zapotřebí nejprve zjistit a srozumitelně podat, zda se vůbec jednalo o veřejnou zakázku na služby,“ uvedl v rozsudku soudce Krajského soudu v Brně David Raus. V rozsudku také konstatoval, že rozhodnutí ÚOHS je nepřezkoumatelné.

Antimonopolní úřad se měl případem znovu zabývat, místo toho podal kasační stížnost a bude čekat na rozsudek NSS. ÚOHS se v minulosti zabýval i jinými zakázkami holdingu. Letos v létě Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 300.000 Kč. Chyby se týkaly tendru na nákup techniky.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!