Nucená sterilizace zůstane bez trestu, je promlčená

Titulní obrázek

Sterilizace žen bez jejich souhlasu je trestným činem. Lidé, kteří ji uskutečnili, ale potrestáni nebudou, protože případ je už promlčený. K tomuto verdiktu dospěli státní zástupci z Mostu, kteří prověřovali rozhodnutí svých podřízených v případu sterilizací dvou žen z Krupky a Chánova v mostecké nemocnici…

Praha –

Státní zastupitelství potvrdilo původní verdikt žalobkyně o tom, že lékaři porušili práva žen i zákon upravující sterilizace, případ je už ale podle zastupitelství promlčený. „Jde o definitivní rozhodnutí, promýšlíme další postup,“ řekla Aktuálně.cz Michaela Kopalová z Ligy lidských práv, která ženy zastupuje.

Právníci chtěli, aby byly prověřeny všechny lékařské dokumentace k případům sterilizace, které lékaři provedli. Státní zastupitelství to ale odmítlo s tím, že nemůže prolomit lékařské tajemství.

Definitivní verdikt o tom, že případy nucené sterilizace jsou promlčené, přichází ve chvíli, kdy úřady začaly pracovat na změně zákonů upravující sterilizace a kdy se čeká na verdikt Nejvyšší soudu v případě Heleny Ferenčíkové. Ta jako první v Česku dosáhla omluvu za sterilizaci, ale ani jí soud odškodnění nepřiznal. A podobně jako u trestnosti důvodem pro zamítnutí odškodnění bylo to, že nárok Ferenčíkové je promlčený.

Na tom, že by se měly změnit zákony u sterilizací, aby se co nejvíc minimalizovalo riziko přehmatů, se shodla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková s odborníky s kanceláře veřejného ochránce práv. Stehlíková chce proto už na podzim předložit novelu zákona o péči a zdraví lidu. Nestačil by jenom informovaný souhlas, lékaři by měli povinnost jasně a přesně vysvětlit, co zákrok bude znamenat, jaké bude mít možné důsledky.

Stehlíková serveru řekla, že zatím není rozhodnuto, jak bude stát postupovat v případě odškodnění žen, které musely sterilizace bez souhlasu podstoupit.

Romské ženy totiž požadují za nedobrovolnou sterilizaci finanční vyrovnání, odškodnění už dříve navrhoval i ombudsman Otakar Motejl, na kterého se stížností do konce roku 2005 obrátilo asi osm desítek převážně romských žen.

Podle Stehlíkové budou pro další rozhodování o tom, zda ženy dostanou odškodnění, podstatné dvě věci: jak rozhodne Nejvyšší soud v případě Heleny Ferenčíkové a jak se postaví k celé problematice vláda. Stehlíková ale s odškodněním nesouhlasí. Podle ní nešlo o rasisticky motivovanou politiku státu, ale o porušení práv jednotlivých žen na informovaný souhlas se zákrokem.

Podezření na nucené sterilizace především romských žen v Česku zveřejnilo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů. Podle něj se v Česku vyskytly případy, kdy Romky nedaly k zákroku souhlas nebo na něj kývly v mezní situaci či pod pohrůžkou odebrání sociálních dávek.

Aktualne.cz

Nucená sterilizace zůstane bez trestu, je promlčená
Ohodnoťte tento článek!