Přejít na obsah

Nucená sterilizace zůstane bez trestu, je promlčená

zpět
24.7.2007

Sterilizace žen bez jejich souhlasu je trestným činem. Lidé, kteří ji uskutečnili, ale potrestáni nebudou, protože případ je už promlčený. K tomuto verdiktu dospěli státní zástupci z Mostu, kteří prověřovali rozhodnutí svých podřízených v případu sterilizací dvou žen z Krupky a Chánova v mostecké nemocnici...

Praha -

Státní zastupitelství potvrdilo původní verdikt žalobkyně o tom, že lékaři porušili práva žen i zákon upravující sterilizace, případ je už ale podle zastupitelství promlčený. „Jde o definitivní rozhodnutí, promýšlíme další postup,“ řekla Aktuálně.cz Michaela Kopalová z Ligy lidských práv, která ženy zastupuje.

Právníci chtěli, aby byly prověřeny všechny lékařské dokumentace k případům sterilizace, které lékaři provedli. Státní zastupitelství to ale odmítlo s tím, že nemůže prolomit lékařské tajemství.

Definitivní verdikt o tom, že případy nucené sterilizace jsou promlčené, přichází ve chvíli, kdy úřady začaly pracovat na změně zákonů upravující sterilizace a kdy se čeká na verdikt Nejvyšší soudu v případě Heleny Ferenčíkové. Ta jako první v Česku dosáhla omluvu za sterilizaci, ale ani jí soud odškodnění nepřiznal. A podobně jako u trestnosti důvodem pro zamítnutí odškodnění bylo to, že nárok Ferenčíkové je promlčený.

Na tom, že by se měly změnit zákony u sterilizací, aby se co nejvíc minimalizovalo riziko přehmatů, se shodla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková s odborníky s kanceláře veřejného ochránce práv. Stehlíková chce proto už na podzim předložit novelu zákona o péči a zdraví lidu. Nestačil by jenom informovaný souhlas, lékaři by měli povinnost jasně a přesně vysvětlit, co zákrok bude znamenat, jaké bude mít možné důsledky.

Stehlíková serveru řekla, že zatím není rozhodnuto, jak bude stát postupovat v případě odškodnění žen, které musely sterilizace bez souhlasu podstoupit.

Romské ženy totiž požadují za nedobrovolnou sterilizaci finanční vyrovnání, odškodnění už dříve navrhoval i ombudsman Otakar Motejl, na kterého se stížností do konce roku 2005 obrátilo asi osm desítek převážně romských žen.

Podle Stehlíkové budou pro další rozhodování o tom, zda ženy dostanou odškodnění, podstatné dvě věci: jak rozhodne Nejvyšší soud v případě Heleny Ferenčíkové a jak se postaví k celé problematice vláda. Stehlíková ale s odškodněním nesouhlasí. Podle ní nešlo o rasisticky motivovanou politiku státu, ale o porušení práv jednotlivých žen na informovaný souhlas se zákrokem.

Podezření na nucené sterilizace především romských žen v Česku zveřejnilo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů. Podle něj se v Česku vyskytly případy, kdy Romky nedaly k zákroku souhlas nebo na něj kývly v mezní situaci či pod pohrůžkou odebrání sociálních dávek.

Aktualne.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktualne.cz

Komentovat článek: Nucená sterilizace zůstane bez trestu, je…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nucená sterilizace zůstane bez trestu, je…

Komentáře

další 3 komentáře
Metatron Re:Re:Sterilizace cikánek ...  | 25. 07. 2007 00:19

No to si děláte legraci, ne?

ananas Re:Sterilizace cikánek ...  | 24. 07. 2007 22:04

Doktoři by se měli vyučit slušnému chování, ale ještě se nevyučili. Tak na to doplatili pacienti.

Jan Řezák Sterilizace cikánek ...  | 24. 07. 2007 09:29

... by měla být uzákoněna jako povinnot hned v dětství, něco jako očkování.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné