Nymburská porodnice se budoucnosti bát nemusí

O svou budoucnost se prý zatím nemusí bát nymburská porodnice. Nejnižší limit 450 porodů ročně porodníci bohatě převýšili. V bývalé okresní nemocnici se v loňském roce při 645 porodech narodilo 647 dětí, což je o 54 víc než v roce 2003, dvakrát udělala rodičům radost dvojčata…

Nymburk –

Limit, který je významným argumentem pro krajský úřad jako zřizovatele nemocnice pro případné zrušení porodnice, stanovuje podle tiskového mluvčího kraje Martina Kupky odborná lékařská společnost.

„Ta rozhodla, že 450 porodů ročně je nejnižší možné množství. Jde o to, že při nižším počtu porodnických zákroků ztrácí personál zdravotnického zařízení potřebný trénink a mohlo by být ohroženo zdraví matky i dítěte. Nymburská porodnice takový případ není,“ uvedl Kupka.

Počet narozených dětí za poslední tři roky stále stoupá. Zatímco v roce 2001 evidovala porodnice 536 porodů, vloni jich bylo o 111 víc.

Ve třech případech došlo k úmrtí dětí ještě před narozením. Porodníkům dělá vrásky stále se zvyšující počet císařských řezů.

Vedoucí lékař Milan Klumpar potvrdil, že je to celosvětový trend posledních let. Zatímco v roce 1994 se v nymburské porodnici narodilo 5,7 procenta dětí císařem, vloni už to bylo 12,71 procenta.

„Na našem oddělení bylo v loňském roce uskutečněno 82 císařských řezů, což není moc uspokojivé číslo. Není to nejlepší, měli bychom se pohybovat tak okolo deseti procent. Jsou však ústavy naší velikosti, které mají 20 i více procent císařských řezů,“ uvedl primář.

Čím se může nymburská porodnice pochlubit, je počet rodiček, u kterých asistovali u narození jejich miminka příbuzní.

V loňském roce to bylo v 399 případech. Podmínky v porodnici si pochvalují i samotné maminky.

„Oceňuji tu rodinný přístup. Mohu to porovnat s pražskou porodnicí, tam je to jak housky na krámě. Tady se člověk cítí daleko víc v pohodě,“ řekla jedna z maminek.

Porodnost na Nymbursku stoupá

r.2003 r.2004

počet narozených dětí 594 647

z toho dvojčat 3 2

počet císařských řezů 74 82

Nymburský deník

Ohodnoťte tento článek!