NYT: Mnohé africké státy čelí epidemii obezity

Země subsaharské Afriky zasáhla nečekaná epidemie obezity. Podle nedávné studie Washingtonské univerzity v Seattlu mezi dvacítkou zemí světa s nejrychleji rostoucí mírou obezity u dospělých je osm afrických států.

Trend obezity pramení ze změn životního stylu, které do některých částí kontinentu přinesl rychlý ekonomicky růst, napsal deník The New York Times. V Burkině Faso vzrostl počet obézních dospělých obyvatel za posledních 36 let o bezmála 1400 procent. V Ghaně, Togu, Etiopii a Beninu poskočil o více než 500 procent. V Keni míra obezity téměř dosáhla deseti procent. To je stále daleko za průmyslově vyspělými zeměmi, jako jsou Spojené státy, kde je obézní více než třetina dospělých, avšak podíl v Keni prudce roste a od roku 1990 se více než zdvojnásobil.

Mnozí Afričané jí více nezdravých, průmyslově zpracovávaných potravin, z nichž velká část se dováží. Také mnohem méně cvičí. Miliony lidí opouštějí aktivnější farmářský styl života a soustřeďují se ve městech. Cenově dostupnější automobily a hlavně masivně dovážené motocykly mají za následek, že stále méně Afričanů se do práce přepravuje pěšky.

Obezita by pro africké země mohla být složitým problémem, a to ze dvou důvodů.

Zaprvé lidé, kteří v mládí trpěli nedostatečným přísunem živin (což je v Africe stále problém), jsou náchylnější k nabírání nadbytečných kilogramů, jakmile je k dispozici více jídla. Podle odborníků je jedním z obranných mechanismů organismu v časech nedostatku potravy zpomalení metabolismu, díky čemuž si tělo uchová každičkou kalorii. To ale může v čase hojnosti působit nejrůznější zdravotní problémy.

Zadruhé zdravotnické systémy afrických zemí jsou nastaveny na boj se zcela jinými chorobami, například s AIDS, malárií, tuberkulózou a různými druhy tropické chřipky. V Keni, jedné z nejrozvinutějších afrických zemí, je na 48 milionů obyvatel jen 40 praktických kardiologů. Ve Spojených státech připadá jeden kardiolog na 13.000 obyvatel.

V Keni zároveň rychle přibývají restaurace řetězců rychlého občerstvení. Burger King, Domino's Pizza, Cold Stone Creamery a Subway nedávno v zemi otevřely své první podniky v rámci strategie proniknutí na africký trh. Společnost Coca-Cola se tam snaží oslovit nízkopříjmové obyvatelstvo tím, že za asi 15 centů (tři koruny) prodává 200mililitrové lahve se svými limonádami.

„Miluju Sprite,“ přiznala s provinilým úsměvem Valentine Akinyiová. Měří 175 centimetrů, váží skoro 130 kilogramů a na ulici na ni občas pokřikují: „Slone!“ Říká, že čte všechny články v místních listech o „lifestyleových onemocněních“, jak se tam obezitě či vysokému krevnímu tlaku říká. Řešení, která autoři navrhují, si však nemůže dovolit.

Paní Akinyiová nedokončila střední školu, pracuje v prádelně a sama živí tři děti. Miliony Afričanů jsou přesně jako ona, uvěznění mezi starými a novými způsoby. Peníze jim sotva stačí na koupi průmyslově zpracovaného jídla, jako jsou například chipsy, které jsou nyní v nízkopříjmových oblastech k mání za několik centů; na permanentku do posilovny či nákup ryby nebo čerstvé zeleniny už nemají.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!