Přejít na obsah

O akreditaci usilují další čtyři nemocnice na Vysočině

zpět
11.9.2008

Po havlíčkobrodské nemocnici, která převzala certifikát o udělení akreditace od zástupců Spojené akreditační komise ČR minulý týden, připravují akreditační řízení i další nemocnice v kraji Vysočina. Do konce letošního roku by akreditaci měly získat také nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě...

ČTK to dnes řekla Věra Švarcová z krajského odboru zdravotnictví.

Nemocnice se na získání certifikátu, který by měl být pro pacienty zárukou bezpečnosti a kvality poskytované péče, připravují už řadu měsíců. Náklady spojené s potřebnými opatřeními podle ní dosahují v každé z nemocnic řádově milionů korun. Na jejich úhradě se výrazně podílí kraj Vysočina jako jejich zřizovatel. „Pokud se nemocnicím podaří akreditaci získat, bude kraj Vysočina prvním v Česku, kde získaly akreditaci všechny nemocnice jím zřizované,“ řekla Švarcová.

Nemocnice v Havlíčkově Brodě prošla úspěšně akreditačním řízením letos v červnu, certifikát získala jako zatím jediná na Vysočině. Podle ředitele Víta Kaňkovského pacienti tuto změnu na první pohled nepoznají, ale nemocnici by měla akreditace pomoci se zjištěním nedostatků a s jejich odstraněním.

Stejně jako léčebné a ošetřovatelské postupy by podle něj měly potřebných standardů dosáhnout také řídicí a kontrolní procesy. Akreditace pomůže nemocnici nastavit normy a procesy tak, aby pacient i jeho blízcí mohli mít jistotu kvalitní péče, například minimalizuje riziko stranové záměny, medikační chyby a jiné mimořádné události.

Podle Kaňkovského je jedním z největších přínosů akreditace standardizace zdravotnické dokumentace. „To se v celém českém zdravotnictví léta zanedbávalo. Vzhledem k radikalizaci názorů na zdravotníky a k tomu, že přibývá soudních procesů, je to i určitá obrana zdravotníků. Když mají vše dobře popsané, lépe se jim argumentuje a vnáší to i pořádek do péče o pacienty,“ řekl Kaňkovský.

Havlíčkobrodská nemocnice už dříve zavedla pro pacienty identifikační náramky. Byly jedním z opatření, která kraj přijal po skandálu, kdy bývalý zdravotník oddělení ARO Petr Zelenka od května do září 2006 podáním heparinu zavraždil sedm pacientů, dalších deset se pokusil zavraždit. Kvůli špatnému identifikačnímu systému a selhání personálu byli ve stejném roce zaměněni dva novorozenci v třebíčské nemocnici.

V Česku zatím podle webových stránek Spojené akreditační komise www.sakcr.cz získalo certifikát o akreditaci 23 nemocnic.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: O akreditaci usilují další čtyři nemocnice na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku O akreditaci usilují další čtyři nemocnice na…

Komentáře

další 3 komentáře
MUDr Jiří Kilian Re:ad akreditační komise  | 12. 09. 2008 06:32

Možná byste si o akreditaci mohla prvně cosi přečíst, třeba o jejich podmínkách a smyslu, www.sakcr.cz, potom si to vyzkoušet a pak soudit. Je to docela dřina a má docela zřetelný efekt.

M.T Re:ad akreditační komise  | 11. 09. 2008 10:21

Ano, ano - víme to všichni.

Maryna Schuch ad akreditační komise  | 11. 09. 2008 10:09

Jste jen další banda líných vyžírků, co se nechtějí živit vlastní prací a činností, úřednicka tlupa neschopných, co se přisála a saje, saje díky hlouposti systému a tuční z veřejných peněz.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné