Přejít na obsah

O dětech postižených epilepsií bude podávat zprávy náramek

zpět
22.11.2011
děti, školka
zvětšitděti, školkaZdroj: essentialbaby.com.au

děti, školka | Zdroj: essentialbaby.com.au

 

Děti postižené epilepsií bude možné chránit přístrojem v podobě náramkových hodinek. Má mít navíc slušivý design, popřípadě bude doplněný různými hrami.

Zařízení vyvinul tým Vladimíra Vejvody ze společnosti Princip. V pondělí za tento přístroj obdržel první cenu v českém kole soutěže o nejlepší aplikace satelitních navigačních systémů European Satellite Navigation Competition 2011.

Zařízení je vybaveno pohybovými senzory a gyroskopem (navigačním zařízením), řekl Vejvoda novinářům. Pomocí metod umělé inteligence vyhodnocuje probíhající epileptický záchvat, určuje jeho druh a pomocí čipů přenese tyto informace přes satelitní systém do centra nějaké rychlé zdravotnické pomoci a také k rodičům, vysvětloval.

„Nyní už máme vyvinuto 100 náramků a ve spolupráci s 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy, konkrétně s profesorem Vladimírem Komárkem z dětské neurologie v nemocnici Motol, testujeme už tyto přístroje na dětských pacientech,“ uvedl Vejvoda.

Kromě praktické funkce je také podle Vejvody cílem, aby náramek vyhovoval malým dětským pacientům také esteticky, aby se z se za něj nemuseli stydět a aby se jim ostatní děti nesmály. Náramky pro kluky a holky se budou lišit i barevně a budou navrženy tak, aby vypadaly spíše jako hodinky, módní doplněk nebo nějaká dětská hra.

Tvůrci, kteří na tomto náramku pracují už více než rok, navázali na svůj předchozí projekt pro lidi postižené mrtvicí. „Počítáme, že za rok nebo dva bychom mohli mít finální produkt, který bychom rádi umístili na evropský trh,“ uvedl Vejvoda. Dalším projektem, na kterém by mohl tým podle Vejvody pracovat, by mohlo být zařízení pro pacienty s omezeným pohybem.

Cena náramku pro dětské epileptiky se bude podle Vejvodova odhadu pohybovat kolem 1500 až 2000 korun. S odkazem na profesora Komárka uvedl, že je epilepsií postiženo až pět procent dětské populace. „Navíc mohou přistroj používat samozřejmě i dospělí pacienti,“ uzavřel.


Komentovat článek: O dětech postižených epilepsií bude podávat…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku O dětech postižených epilepsií bude podávat…

Komentáře

1 komentář
Drahomíra Paní  | 19. 06. 2015 12:20

Dobrý den! Muj syn se léčí na epilepsii a mněla bych zájem o náramek ,ale ne ten gumový,prosim o info, děkuji a zdravím Andrýsková

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné