O klinice rozhodne vláda

Už v červnu by mělo být jasné, zda a kdy se v Brně začne budovat unikátní centrum klinického výzkumu. Rozhodující slovo k projektu, který společně vypracovali odborníci z brněnské nemocnice U svaté Anny a prestižní americké kliniky Mayo z Rochesteru, bude mít vláda…

Ta bude posuzovat, jak vybudování centra podpořit. Nyní proto ještě nikdo nechce hovořit o konkrétních částkách, které budou třeba. „Zatím stále ještě hledáme způsob, jak vznik Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně podpořit. V tuto chvíli připravujeme s ministerstvy a Úřadem vlády podklady, které jsou nezbytné pro rozhodování vlády. Konkrétní výstupy budou známy v červnu. Věříme, že najdeme způsob, jak tento významný projekt podpořit,“ uvedla mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková.

Strategický projekt

Pokud vláda projekt podpoří, výzkumné centrum je možné začít budovat už počátkem roku 2006. Samotná činnost centra by pak mohla podle autorů projektu začít asi o rok později.

„Vycházeli jsme z fungování výzkumných center v nemocnici Mayo a v dalších amerických institucích, ale brněnské centrum chce jít ještě o krok dál. Je to strategický projekt. Nový model intenzívní spolupráce nemocnice a mezinárodních výzkumných týmů, které budou vždy pracovat na jednom konkrétním projektu, umožní zkrátit čas od objevu po uplatnění v praxi až o polovinu,“ uvedl kardiolog Tomáš Kára, který od roku 2001 působí na Mayo klinice a který je hlavním autorem celého projektu.

„Centrum umožní špičkovým expertům pracovat na výzkumech zcela nových způsobů diagnostikování a léčby kardiovaskulárních onemocnění. To bude pro pacienty obrovským přínosem,“ uvedl před několika dny při své návštěvě Česka Virend Somers, přední kardiolog kliniky Mayo. Centrum bude kromě výzkumu poskytovat zázemí pro lékařské zákroky zejména pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění, a rovněž rozsáhlý vzdělávací program.

Experti obou nemocnic už spolupracovali na třech patentech, mezi které patří účinnější typ kardiostimulátoru nebo diagnostický přístroj ke zjišťování vztahu mezi mozkovou a srdeční činností.

Jedním z přístrojů vyvinutých v Brně ve spolupráci s Akademií věd, jehož patentování se připravuje, je experimentální diagnostická stanice ANNAlab MI-2.

Používá se jak v nemocnici U svaté Anny, tak na Mayo klinice k diagnostice některých kardiovaskulárních chorob a k výzkumu vztahu mezi mozkovou a srdeční činností.

„Spolupracovali jsme také na patnácti výzkumných projektech z oblasti kardiologie, patnáct dalších projektů je připraveno. Proto bylo pro umístění centra vybráno Brno, kde je dostatečný odborný potenciál i zázemí akademických a průmyslových institucí,“ dodal Tomáš Kára

Mayo dodá know-how

Mayo klinika, která ročně do výzkumu investuje více než tři sta padesát miliónu dolarů a nyní řeší na osm tisíc výzkumných projektu, se nebude na výstavbě brněnského centra podílet finančně, dává do projektu své know-how.

„Klinika Mayo zatím nemá v Evropě partnerské výzkumné centrum. Jednáme i s předními světovými firmami, neboť centrum umožní zapojit Česko v krátké době do vývoje špičkových lékařských technologií. Naším dlouhodobým cílem je pokusit se, aby se Brno stalo jakýmsi Silicon Valley pro medicínu,“ dodal Kára.

Klinika Mayo sídlí v Rochesteru ve státě Minnesota a má víc než 30 tisíc zaměstnanců. Je považována za nejprestižnější zdravotnické zařízení na světě. Na kliniku například docházel americký exprezident Ronald Reagan trpící Alzheimerovou nemocí. Fakultní nemocnice U svaté Anny má přes dva a půl tisíce zaměstnanců, téměř tisíc lůžek a ročně přes třicet tisíc hospitalizovaných pacientů.

Tomáš Fránek, Hospodářské noviny,

Ohodnoťte tento článek!