O místo ředitele Krajské zdravotní se uchází 16 zájemců

křeslo, výpověď

O místo ředitele Krajské zdravotní, která sdružuje nemocnice vlastněné Ústeckým krajem, se uchází 16 zájemců, informoval mluvčí společnosti Jiří Vondra. Předchozí ředitel Eduard Reichelt byl odvolaný na konci září na návrh rady kraje, která působí jako valná hromada Krajské zdravotní. Krajem vlastněnou akciovou společnost s pěti nemocnicemi od té doby řídí ekonomický náměstek a předseda krajské ODS Petr Fiala.

„Jedním z důvodů byl dlouhodobě negativní obraz Krajské zdravotní na veřejnosti,“ řekl již dříve k Reicheltovu odvolání předseda představenstva společnosti a předseda krajské ČSSD Radek Scherfer. Podle místopředsedy představenstva Krajské zdravotní Ladislava Drlého (KSČM) bylo představenstvo dlouhodobě s jeho prací nespokojené, ale dávalo mu šanci ke zlepšení. Například podle něj Reichelt už od května věděl, že ho chce policie obvinit, představenstvo ale informoval až na konci června.

Společně s dalšími čtyřmi členy bývalého představenstva čelí Reichelt podezření, že společnosti způsobili škodu 82 milionů korun při uzavírání zakázky na nákup zdravotní techniky. O dalších 38 milionů kvůli nim společnost přišla v souvislosti s výběrovými řízeními na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí.

Krajská zdravotní je právě kvůli způsobu zadávání veřejných zakázek často kritizovaná, obdržela už i několik pokut od antimonopolního úřadu. Soudí se kvůli nim i s ministerstvem financí, napadla žalobou i rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V polovině listopadu pokutu 200.000 korun uloženou ÚOHS před dvěma lety za pochybení v tendru na šicí materiály potvrdil i Nejvyšší správní soud. Peníze by společnost měla vracet i Regionálnímu operačnímu programu Severozápad, který přidělil dotace na přístrojové vybavení.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!