O nejtěžší úrazy se má starat méně nemocnic

Titulní obrázek

Přijde krajská nemocnice o statut traumacentra? Rozhodne o tom ministerstvo zdravotnictví. Celkem se má totiž po reorganizaci počet čtrnácti zařízení, která poskytují péči pacientům s nejsložitějšími mnohačetnými zraněními, snížit o tři až čtyři. Podle některých zpráv má mezi nimi být i zlínská Baťova nemocnice…

Z vyškrtnutí ze seznamu traumacenter mají obavy i ve Zlíně: ovlivní to péči o pacienty?

„Je pravda, že patrně snížíme počet preferovaných traumatologických center ze současných čtrnácti na deset či jedenáct, ale o všem se rozhodne nejdříve v listopadu na základě zhodnocení auditů všech traumacenter. Zjišťujeme, jak upravit jejich fungování tak, aby byly nejtěžší úrazy co nejlépe ošetřovány,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. U center tak posuzují mimo jiné personální a technické předpoklady. Na léčbě takzvaných polytraumat, kdy bývají pacienti kvůli mnohačetným zraněním v přímém ohrožení života, je totiž nutná spolupráce špičkově vybavených jednotlivých oddělení nemocnic. „Pokud ale zrušíme status centra, neznamená to, že skončí fungování jednotlivých úrazových a dalších oddělení,“ podotkl Cikrt.

Svou roli může hrát charakter regionu

Vliv na rozhodnutí může mít prý i vzdálenost jednotlivých center a charakter krajiny. „Je pravda, že na Moravě jsou tato zařízení řidčeji rozmístěna než v Čechách, a například Zlínský kraj je z hlediska rázu krajiny a tedy i dopravy raněných velice specifický,“ nastínil. Ani v případě, že by se Baťova nemocnice v budoucnu mezi traumacentra nepočítala, nevidí v tom problém. „Každopádně neutrpí kvalita péče o zraněné,“ doplnil mluvčí ministerstva zdravotnictví. Ředitel Baťovy nemocnice Zdeněk Mikel si ale myslí, že pokud nemocnice o statut traumacentra přijde, bude to na pacienty mít negativní vliv.

„Je možné, že v tomto případě nebudeme moci některé úrazy u nás řešit. Výkony na polytraumatech nám pak totiž možná nebudou chtít proplácet zdravotní pojišťovny a pacienti budou muset být jen kvůli tomu převáženi jinam,“ míní Mikel. Krajská nemocnice se podle něj také uchází o dotaci ministerstva v rámci operačního programu právě na traumacentrum ve výši přibližně osmdesát milionů korun. O jejich získání teď má ředitel zlínské nemocnice pochopitelně obavu. „Je také možné, že by kvůli nižšímu kreditu zařízení chtěli odejít i někteří odborníci z řad lékařů,“ přemítá Mikel.

Ze Zlína museli odvézt jinam jen devět případů

V uplynulém roce podle něj přitom v Baťově nemocnici zvládli léčení sedmadevadesáti polytraumat. „Jen v devíti případech složitých zranění museli být pacienti převezeni k ošetření na jiné pracoviště,“ podotkl ředitel krajské nemocnice ve Zlíně.

O všem se rozhodne nejdříve v listopadu na základě zhodnocení auditů všech traumacenter.

Nikola Synek, Regionální deník

O nejtěžší úrazy se má starat méně nemocnic
Ohodnoťte tento článek!