O očkování není zájem. Vakcíny se likvidují

injekce, vakcína, očkování

První vlna epidemie takzvané prasečí chřipky odezněla a o očkování proti ní je čím dál menší zájem. Ten navíc nebyl valný ani v době pandemie.

„Vakcín máme momentálně přehršel,“ zhodnotil aktuální situaci lékař očkovacího centra zlínské Baťovy nemocnice Lubomír Nečas. Několik dávek látky týdně se podle něj musí dokonce likvidovat.

„Vakcíny jsou dodávány v baleních po deseti. Při použití se musí všechny dávky vypotřebovat nejdéle do čtyřiadvaceti hodin,“ vysvětlil Nečas. Často se ale stane, že se deset klientů k proočkování v dohodnutém termínu nedostaví.

„Nepřijdou a často se ani neomluví. Není tedy v našich silách zajistit vždy přesně deset lidí k proočkování. Je- li například pátek odpoledne a máme naočkovány čtyři pacienty, zbývajících šest vakcín se po uzavření centra zlikviduje,“ popsal lékař.

V Krajské nemocnici T. Bati se vakcíny proti takzvané prasečí chřipce ničí jako biologický odpad. „Likvidaci zajišťuje firma, která k nám pro takovýto odpad jezdí,“ informovala mluvčí zlínské nemocnice Karla Havlíková.

Situaci s nevyužitými vakcínami řešili podle Nečase také obvodní lékaři, kterým se nedostavil potřebný počet pozvaných pacientů. „I oni museli jejich zbytky likvidovat,“ sdělil Nečas.

První vlna chřipky pominula

Zájem o vakcinaci proti prasečí chřipce je podle něj mizivý. „Na vině je například to, že první vlna chřipky pominula, a lidi nic nenutí se očkovat,“ řekl Nečas. Roli podle něj hrají také zkreslené informace, které o vakcíně pronikly mezi veřejnost.

Pouze jednotlivci projevili o očkování proti prasečí chřipce zájem například v řadách zlínského hasičského záchranného sboru. Zatím se ale s vakcinací nezačalo.

„Čekáme na výzvu služebního lékaře,“ informoval mluvčí Ivo Mitáček. Jeho pokyn podle něj závisí například na přítomnosti vakcín. Nabídku k proočkování svých členů dostala také zlínská policie. Zatím se ale její příslušníci neočkují. „Nedostali jsme dosud žádný pokyn,“ vysvětlila mluvčí Jana Bartíková.

Podle ní se k vakcinaci přihlásil zhruba každý desátý policista. „Očkování je dobrovolné,“ informovala mluvčí.

Ke konci minulého týdne bylo v kraji hlášeno 135 potvrzených nebo pravděpodobných případů takzvané prasečí chřipky. Třináct pacientů bylo pro těžký průběh nemoci hospitalizováno na anesteziologicko- resuscitačních odděleních nebo jednotkách intenzivní péče. Šest nakažených v souvislosti s onemocněním zemřelo.

„Přesto, že se v současné době nacházíme za vrcholem první pandemické vlny, virus stále koluje v populaci,“ informovala vedoucí protiepidemického odboru zlínské hygienické stanice Hana Tkadlecová.
Osoby podezřelé z nákazy by podle ní měly zůstat v domácí izolaci po sedm dnů od propuknutí onemocnění. „Předškolní děti nejlépe deset dnů, protože zůstávají delší dobu infekční,“ vysvětlila hygienička.

Nemocnost na akutní respirační onemocnění stoupla po vánočním propadu o 53,5% oproti minulému týdnu.

Ohodnoťte tento článek!