O podání žalob na prodej nemocnic bude rozhodnuto do 14 dnů

Titulní obrázek

O případném podání žalob kvůli prodeji středočeských nemocnic by podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) mělo být rozhodnuto zhruba do dvou týdnů. To budou mít už krajští radní na stole ucelenější zprávu auditorů…

kteří nyní okolnosti předloňské privatizace prověřují. Podle jejich předběžných závěrů bylo deset menších nemocnic a zdravotnických zařízení prodáno v rozporu s platnými zákony, řekl Rath ČTK.

Nové vedení kraje se proto nemocnice zřejmě pokusí získat zpátky. Bývalý hejtman Petr Bendl (ODS) již dříve veškerá nařčení týkající se privatizace odmítl a prohlásil, že audity zadané novým vedením kraje jsou účelové.

Auditoři podle Ratha zjistili, že prodej nemocnic byl v rozporu s obchodním zákoníkem, který stanovuje, jak se může prodávat majetek akciové společnosti.

Celý proces rozhodování valné hromady nebyl podle auditorů zapsán a stvrzen notářem, zároveň nebylo ve smlouvách přesně stanoveno, co je předmětem prodeje. „Když prodáváte nemovitý majetek, musíte tam mít výčet pozemků a tak dále. Toto ve smlouvách prostě chybí,“ tvrdí hejtman.

Bendl to již dříve odmítl. „Kdo chce najít, najde. Kdo nechce najít, nenajde. Od začátku bylo jasné, že pan poslanec Rath není připraven tvořit, ale bořit,“ prohlásil.

Rath trvá na tom, že postup bývalého vedení byl velmi chaotický, nedbalý a v naprostém rozporu s tím, co ukládá zákon. „Podle auditorů je vysoká míra pravděpodobnosti, že ten celý právní akt je neplatný. Tudíž nám doporučí, abychom podali žaloby na navrácení privatizovaných nemocnic zpět kraji,“ dodal.

Poslední schůzku s auditory Rath absolvoval v úterý. Informovali ho o tom, že v této věci pro radu zpracovávají písemnou zprávu. „V tomto konkrétním bodě by k nám měla přijít do 14 dnů. Pokud tam bude doporučení, že ten proces máme napadnout, chtít žalobou vrátit ten majetek právě z důvodu, že ten proces byl v rozporu s platným obchodním zákoníkem, tak v tu chvíli samozřejmě budu navrhovat, abychom takové žaloby podali,“ uzavřel hejtman.

ČTK

O podání žalob na prodej nemocnic bude rozhodnuto do 14 dnů
Ohodnoťte tento článek!