O pokoje pro předčasně narozené děti ve Zlíně je velký zájem

O rekonstruované a speciálně vybavené pokoje pro předčasně narozené děti a jejich rodiče je ve zlínské nemocnici velký zájem. Pokoje, které vznikly díky projektu Malé mimi, slouží od začátku letošního roku. Projekt je nominován na ocenění hejtmana Zlínského kraje, Cenu Salvator.

Iniciátory projektu byl otec předčasně narozené holčičky Martin Gazda a primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko. Na vznik prostor získali sedm milionů korun a milion korun formou věcných darů. „Zájem veřejnosti, firem i řady institucí předčil naše očekávání,“ uvedl Gazda.

Pokoje slouží matkám a předčasně narozeným dětem od ledna. „Už nyní se ukazuje, že bychom 'uživili' takových pokojů určitě více. Překvapila nás ochota rodičů být se svým dítětem trvale, nečekali jsme, že tolik rodičů bude tuto snahu mít. Možná v budoucnu budeme schopni pokračovat v rekonstrukcích,“ uvedl Macko.

Projekt se proto přeměňuje v nadační fond, jehož cílem je podpora péče o předčasně narozené děti ve zlínské nemocnici, provoz komunitního webu a poradny lékařů a podpora provozu otevřených pokojů.

Ve speciálních pokojích mohou být rodiče svým předčasně narozeným dětem neustále nablízku. Ve zlínské porodnici se ročně předčasně narodí asi 40 dětí, které váží méně než kilogram. Časný a častý kontakt rodičů s takovým dítětem je podle primáře velmi důležitý, má vliv na fyzický i psychický vývoj dětí. Předčasně narozeným dětem totiž chybí podle primáře řada stimulů.

Ve čtvrtém patře budovy porodnice jsou k dispozici tři pokoje s lůžkem pro matky, inkubátorem a rozkládacím křeslem pro otce. Umístěny v nich mohou být děti, které již nepotřebují péči na jednotce intenzivní péče. Pro ženy, které mají miminko ještě na jednotce intenzivní péče, slouží pokoj hotelového typu se čtyřmi lůžky, kuchyňkou a sociálním zařízením v sedmém patře porodnice. Matky tak nemusí za svými dětmi denně dojíždět.

Ohodnoťte tento článek!