Přejít na obsah

O poplatcích se rozhodne zřejmě již v pátek

zpět
18.12.2008

O změnách při placení poplatků ve zdravotnictví se zřejmě rozhodne již tento týden. Poslanci po dlouhé a ostré debatě odsunuli definitivní slovo na páteční odpoledne. Premiér Mirek Topolánek připustil, že koalice není schopna udržet podobu regulačních poplatků, jaká platí od začátku roku...

Premiér se během středy sešel nejen s nespokojenci z koaličních řad, ale také s předsedy vládních stran. Dodal, že se shoda již rýsuje, její podobu ale neupřesnil. S návrhy změn přišla desítka poslanců z opozice i koalice. Nejčastěji požadovali, aby byli od placení poplatků osvobozeni důchodci nad 65 let či děti a dárci krve a kostní dřeně.

Ochranný limit by se podle některých mohl vybraným skupinám snížit z 5000 na 3000 korun a zahrnovaly by se do něj všechny poplatky. Platit by se mohlo také jen za recept, ne za položku na něm. „Navrhuji osvobodit od poplatků za návštěvu u lékaře děti do 15 let, platit pouze za recept, nikoli za položku, a osvobodit důchodce od 65 let od poplatků za návštěvu u lékaře. Nicméně jsem přístupná jakékoli dohodě, která bude znamenat jistotu,“ uvedla například poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Debata ve sněmovně byla místy poměrně ostrá. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) si od opozičních poslanců vyslechl mnoho kritiky. „On (Tomáš Julínek) šetří na smrti a na zdraví lidí. Protože mnozí lidé nemají ani na to, aby tyto poplatky zaplatili, rozmýšlí se,“ uvedl například poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD). Často se o slovo hlásil i nový hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD)

„Víte, jednoznačně platí, že mýlit se může v životě každý. To není chyba. Nikdo není tak chytrý, aby všechno věděl hned na začátku a všechno bezchybně. Ale problém je v omylu setrvávat. To už dělá člověk, který je spíše hloupý, protože poučit se z omylu a napravit omyl je vždycky možné,“ hřímal stínový ministr zdravotnictví Rath.

Vyjednávání o placení ve zdravotnictví by měla pokračovat dnes a v pátek dopoledne. Vládní koalice chce z předložených návrhů vybrat takové, které pro ni budou akceptovatelné. Současně by se měla odehrávat i diskuse s opoziční ČSSD o vojenských misích v příštím roce a o podmínkách, za nichž by sociální demokraté tolerovali vládu a spolupracovali s ní v době českého předsednictví EU.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: O poplatcích se rozhodne zřejmě již v pátek

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku O poplatcích se rozhodne zřejmě již v pátek

Komentáře

dalších 11 komentářů
Martin Vedral Re:regulace dětí,  | 19. 12. 2008 11:30

Jo. A zase bude v půl osmé plná čekárna výrostků. Pendrek. Děti a důchodci jsou skupiny, které třeba regulovat nejvíce.

Jan Hašek Re:Re:Re:Paní Šojdrová tomu nerozumí...  | 19. 12. 2008 08:35

zvíší jsem se uťukl ZVÝŠÍ

Jan Hašek, Lékárník Re:Re:Paní Šojdrová tomu nerozumí...  | 19. 12. 2008 08:33

Já myslím, že např. pro lékárníky (nejen ty) to bude v příštích měsících jen horší. Při výdeji přibude povinnost zadávat z receptu do centrálního úložiště SÚKLu on-line rodná čísla pacientů, IČZ lékaře, pojišťovnu a případně IČZ doporučujícího lékaře a diagnozu. V případě, že rodina přinese pár receptů od různých lékařů, tak to bude poměrně vysilující, neb otisk razítka není vždy 100% čitelný apod. Pak budu hlídat jesti pacientovi není nějakých 65 let nebo nemá 1,5 násobek životního minima, aby náhodou SW počítače nepřipočetl poplatek za položku nebo jen recept (?) ... a nebo zda nejde od výpis z receptu, kde byl/nebyl poplatek již uhrazen. Když dohle všechno udělám, tak ze zbytku sil vysvětlím dávkování, nějaké interakce či poznámky k užívání.... Večer budu mít oči na šrot, zvíší se mi dioptrie, ale nové brýle ani skla mi snad ani ZP nezplatí. (hlavně že se hradí statiny všem tlusťochům a léky na CHOPN všem kuřákům..!)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné