O porody v domácnosti se vede válka

Rodit doma je riskantní. Takový názor zastává většina českých porodníků i samotné ministerstvo zdravotnictví. Porodní asistentky se soukromou praxí naopak zdůrazňují, že u zcela zdravé matky s normálním těhotenstvím jde mnohdy o jediný způsob, jak rodit bez stresu…

Porodníci: Je to riskantní * Asistentky: Rodičky se zbaví stresu * Ministerstvo zdravotnictví: Jsme proti

Oba tábory se navzájem obviňují a jejich jednání připomíná studenou válku.

Porody v domácnosti probíhají buď zcela utajeně, nebo za dohledu soukromé porodní asistentky. Proto nejsou jejich počty v žádné ze statistik.

Podle odborníků jich v Česku proběhne několik desítek ročně. Proti celkovému číslu kolem 90 000 porodů ročně se tedy nejedná o žádné velké číslo. Přesto je kolem nich stále velký rozruch.

„Vedení porodů doma nepodporujeme, protože je považujeme za rizikové,“ uvedl Václav Šebor z ministerstva zdravotnictví. Ústřední znalecká komise ministerstva navíc doporučila kvůli plánovanému porodu mimo zdravotnické zařízení zrušit příslušné porodní asistentce registraci.

Je to návrat o staletí zpátky

„Když nastanou komplikace, které ohrozí ženu a dítě na životě, nelze jim poskytnout rychlou pomoc. Ženy mohou při porodu zemřít, což dokazují statistiky v Česku i zahraničí. V nemocnicích se rizika minimalizují.

V té naší je špičková lékařská pomoc ve vteřinovém dosahu. Lékař na telefonu neudělá nic,“ vysvětlil ředitel Ústavu péče o matku a dítě v pražském Podolí Jaroslav Feyereisl.

Je i místopředsedou gynekologickoporodnické společnosti. Ústav, který vede, má na kontě 22 295 porodů za sedm let bez jediného úmrtí pacientky.

„Porody doma znamenají návrat o staletí zpět. Čekání na mrtvou není na místě. Při domácím porodu nejsou podmínky ukončit porod kleštěmi nebo císařským řezem. Proto se snažím upozorňovat medicínsky a odborně na společensky nebezpečnou aktivitu některých porodních asistentek,“ dodal.

Česká asociace porodních asistentek má zhruba tři sta členek. V jejím čele stojí Ivana Königsmarková, které někteří lékaři nemohou přijít na jméno. Má za sebou na padesát porodů v domácnosti.

„Odborná veřejnost u nás se k tomu staví většinou negativně, přitom v zahraničí je péče při porodu mimo nemocnici běžnou součástí nabídky s jasnými pravidly. Doma však mohou rodit jen ženy, kterým předem nehrozí žádná rizika. Tam se cítí nejvíce v bezpečí,“ vysvětlila s tím, že porodníci se bojí konkurence.

Je soukromou porodní asistentkou. Dvakrát na ni byla podána trestní oznámení pro nedovolené podnikání, ale policie je odložila. Případ, kdy byla člence asociace odejmuta registrace, nezná.

„Když zakážeme porody v domácnosti, kriminalizujeme porodní asistentky i rodičky. Některé ženy totiž rodí doma, aniž o tom někdo ví. Kdyby kolem porodů doma nevyvolávali lékaři takovou hysterii, třeba by se tyto ženy více obracely na nás.

Jako asistentky se však převážně staráme o ženy, které rodily v porodnici, poté, co přijedou domů,“ doplnila. Profesionální asistentky, hovorově porodní báby, musejí být od minulého roku vysokoškolačky. Zdravotní pojišťovny však jejich práci hradí jen výjimečně.

Jan Rychetský

Právo

Reakce čtenářůZdraví.Euro.cz

vaclav.vydra@Franzensbad.cz

Pracoval jsem 34 let jako gynekolog a porodník v extrémním pohraničí, proto si myslím,že porody v terénu ( alespoň na venkově)jsou nesmyslem.Stačilo, aby jsme dávali dohromady matky po překotném porodu, s porodním krvácením a febrilním průběhem porodu.

Nemluvím raději o extrémech kterých jsem byl svědkem.Vždy jsem si vážil obětavé práce porodních asistentek, často rodily na sálech samostatně, když lékař operoval nebo pracoval na JIP-pu.

Byl však vždy poruce. Proto si nemyslím, že by porod nezvládly.Jde však o to,že kdo nezažil porodní krizi může klidně hlasovat o krásném porodu v domácích či přírodních podmínkách.

Jsou obory, kde prokurátor dýchá zdravotníkovi do týla a v současnosti je mnoho případů řešených soudně.Až se dočkáme moribundní matky přivezené po „krásném a šťastném“ ukončení druhé doby porodní bude zase o problém více.

Doba gravidity je ve velké většině vnímána jako grandiosní positivní emoce.Matky jsou poučovány a připravovány na fysiologický porod ale houby vědí o patologii porodu, o stresu porodníka, o propocených košilích a pochybnostech možných zvratů v konci gravidity.

Domnívám se, že stačí dovést ke zdárnému porod extra muros z nutnosti a nehrát si na sudičky když péče o novorozence není komfortní.

iblova.n@seznam.cz

Souhlasím s názorem lékařů, že porody doma jsou krokem zpátky. Ženy by měly být rády, že porody jsou vedené lékaři a v zařízeních k tomu určených. Jaképak stresy.

Možná, že i personál v nemocnicích časem bude vychovaný tak, aby se všechny rodičky cítili v porodnici dobře. Proti dřívějšku se to již hodně zlepšilo, ale přece jen někde to ještě vázne.

Záleží na vedení porodnice i na jednotlivých lidech. Věřím, že lékařské fakutlty budou vychovávat své studenty i po tété stránce.Doma bych nikdy nerodila!


O porody v domácnosti se vede válka
Ohodnoťte tento článek!