O rozšíření léčeben na Olomoucku rozhodne nové vedení kraje

Paseka, OLÚ, léčebna, ústav

Až nově zvolené zastupitelstvo vzešlé z podzimních krajských voleb rozhodne o případné modernizaci odborných léčebných ústavů v Pasece a Moravském Berouně na Olomoucku. Hejtmanství už sice připravilo žádosti o dotaci z takzvaných švýcarských fondů, výzva ale ještě nebyla vyhlášena. Náklady se odhadují na zhruba 150 milionů korun, Olomoucký kraj bude muset najít desítky milionů korun na doplacení, řekl ČTK hejtmanův náměstek Michael Fischer (ČSSD).

V Pasece má na místě stávající budovy A vyrůst čtyřpatrový objekt s 96 lůžky pro dlouhodobě nemocné. „Na projekt se připravujeme již pět let, máme připravenu projektovou dokumentaci i platné stavební povolení. Navýšila by se kapacita LDN, tato lůžka velmi potřebujeme. S tím, jak se zkracuje délka hospitalizace v nemocnicích, poptávka po těchto lůžkách ještě poroste,“ řekla ČTK ředitelka léčebného ústavu Zdenka Polzerová.

Podle Fischera jsou náklady pro Paseku vyčísleny na 110 milionů korun, ze švýcarských fondů lze získat maximálně 30 milionů korun. „Nová rada a zastupitelstvo bude muset rozhodnout, zda na tuto investici najdou peníze,“ doplnil náměstek. Kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásí výzvu, není podle něj zřejmé.

Odborný léčebný ústav Paseka má nyní celkem 344 lůžek, z toho 135 v léčebně dlouhodobě nemocných. Ta využívají například dlouhodobě nemocní senioři či lidé po operacích. „Například po operaci velkých kloubů jsou lidé z nemocnice propuštěni již sedmý až desátý den po operaci. Následně potřebují péči včetně rehabilitace po dobu zhruba čtyř týdnů,“ uvedla Polzerová. V ústavu je také plicní léčebna, rehabilitace a lůžka pro sociální hospitalizaci.

Výrazně nižší náklady si vyžádá plánovaná rekonstrukce jedné z budov Moravském Berouně. Neměly by přesáhnout 40 milionů Kč. Už letos se tam uskuteční stavební úpravy v jednom objektu, do zrekonstruovaných prostor se přesune oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (DIOP). Náklady dosáhnou zhruba 13 milionů Kč, práce mají být hotovy do konce listopadu.

Oba odborné léčebné ústavy zřizuje Olomoucký kraj.

O rozšíření léčeben na Olomoucku rozhodne nové vedení kraje
Ohodnoťte tento článek!