O účtu za zdraví rozhodnou volby

stetoskop, zdravotnictví, medicína

Větší péče o sebe, anebo absolutní spolehnutí na stát. Tak by se daly charakterizovat základní rozdíly mezi pravicovými a levicovými představami stran o budoucí podobě zdravotnictví. Kupodivu však existuje i jedna absolutní shoda.

Ani jedna z partají už nechce privatizovat ani pojišťovny, ani nemocnice. Většina politiků, s výjimkou komunistů, si také uvědomuje, že bude nutné stanovit, co je standardní a nadstandardní péče o zdraví.

Nejrozdílnější názory panují na nutnou spoluúčast pacientů. O tom, že bude muset vzrůst, mluví TOP 09 a ODS, pro levici dál zůstává hitem rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Občanští demokraté a „topka“ chtějí podle volebních programů odměnit ty občany, kteří budou pravidelně chodit na preventivní programy.

Poměrně detailně propracovaný systém bonusů má ODS. Pravidelné preventivní návštěvy praktického lékaře či zubaře by každému vynesly poukázky na jinak nehrazenou zdravotní péči nebo přísun financí na zdravotní účet.

ODS totiž počítá se zavedením individuálních účtů klientů zdravotních pojišťoven. Zachovat v nynější podobě chce i systém poplatků, i když připouští debatu o jemných nuancích. „Systém poplatků se jednoznačně osvědčil a jen díky jejich existenci bylo možné zavést ochranné limity,“ říká volební lídr strany Petr Nečas.

Pokud se týká povinné spoluúčasti, nejkonkrétnější je pro změnu TOP 09. Podle volebního programu této strany by si lidé měli hradit ze svého až čtvrtinu nákladů, nyní platby na léčbu činí šestnáct procent.

TOP 09 si představuje, že spoluúčast by rostla až o tři procenta ročně, zdravotnictví by tak dostalo sedm miliard korun.

ODS na rozdíl od Schwarzenbergovy strany se brání zavedení spoluúčasti u některých lékařských výkonů. Tvrdí, že u některých diagnóz by ekonomická situace pacienta mohla být bariérou pro jeho přístup ke kvalitní lékařské péči.

Propracovaný program mají také lidovci. Chtějí například, aby lékárny sjednotily ceny doplatků za léky, a ze zdravotního pojištění vyjmout léky na banální nemoci. Prášky typu acylpyrin by si lidé platili z vlastní peněženky, tyto běžné léky by se mohly prodávat i jinde než v lékárnách.

KDU- ČSL, stejně jako Strana zelených si do zdravotnického programu zapsala zákaz kouření v restauracích. Zelení navíc navrhují, aby pojišťovny ženám rodícím doma proplácely služby porodní asistentky.

Ohodnoťte tento článek!