Přejít na obsah

O vakcínu proti viru H1N1 nemají lidé zájem

zpět
2.4.2010
injekce, očkování, vakcína
zvětšitinjekce, očkování, vakcínaZdroj: typepad.com

injekce, očkování, vakcína | Zdroj: typepad.com

 

Minimálně do konce května budou v očkovacích střediscích ležet zbývající vakcíny proti chřipkovému viru H1N1. To je zatím termín, do kterého ministerstvo zdravotnictví počítá s očkováním. Aplikace látky proti viru prasečí chřipky už ale lidemnepřipadá tak důležitá.

„Chřipková epidemie odezněla, zájem lidí o očkování se pravděpodobně už nezvýší,“ poznamenal primář infekčního oddělení novoměstské nemocnice, kde je jedno z očkovacích center v kraji Vysočina, Miloslav Šťastník.

Díky, nechceme Na celé Vysočině se za první tři březnové týdny nechalo vakcinovat čtyřiasedmdesát lidí. A to i když od konce února, kdy byla látka uvolněna i pro „obyčejné“ lidi, je na rozdíl od očkování proti běžné sezonní chřipce zdarma. „Dospělí, aniž by potřebovali nějaké doporučení od svého praktického lékaře, nemají velký zájem,“ potvrdila mluvčí kraje Jitka Svatošová. Oproti prvotní panice při objevení viru se už obyvatelé Vysočiny přestali přehnaně obávat o své zdraví i život. „Očkovat se nenechám, injekci jsem dostal jenom proti klasické chřipce, to stačí. Dvoje očkování mi už přijde moc,“ prohlásil Petr Pavlica ze Žďáru nad Sázavou. V novoměstské nemocnici bylo zhruba od loňského května hospitalizováno deset pacientů, u kterých byla nákaza prasečí chřipkou prokázána. Podle odborníků však nemocných bylo daleko více. Protože se však jednalo pouze o lehký průběh nemoci, pacient o ní nevěděl, a předpokládal, že má běžnou chřipku, nebo virózu. Do kraje Vysočina se ve třech vlnách dostalo celkem 6 510 vakcín, zbývá jich méně než třetina. Naočkovat se nechaly necelé tři tisíce osob.

„Všechna vakcinační centra se maximálně snaží vyjít vstříc osobám, které projeví zájem o očkování proti prasečí chřipce. Proto je od začátku března na kontaktních telefonních číslech vakcinačních center možná individuální domluva a následné provedení vakcinace u dospělých osob již bez nutnosti objednání,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Zřejmě propadnou Co bude se zbylými vakcínami posléze, rozhodne Ministerstvo zdravotnictví, většina z nich má sice dobu expirace v roce 2011, avšak možná už nenajdou uplatnění.

V příštím roce by však už měla obrannou látku proti viru H1N1 obsahovat i aktuální vakcína proti běžné sezonní chřipce. „Tato kombinovaná vakcína by byla ideální,“ podotkla vedoucí epidemiologie územního pracovistě Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.


Klíčová slova

Autoři

Lenka Mašová, Regionální deník

Komentovat článek: O vakcínu proti viru H1N1 nemají lidé zájem

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku O vakcínu proti viru H1N1 nemají lidé zájem

Komentáře

další 3 komentáře
člověk antibiotika, antivirotika,antiparazizární léky, vakcíny  | 2. 04. 2010 14:34

Vyrobí se vždy na světě přesně dávka těchto léků na infekce , která je skutečně pro nemocné potřeba v dokonalém odhadu počtu ? Vyrábí se jich méně, nebo více ? Jsou vždy pro nemocné dostupná ? Kdo toto vyhodnocuje ? Pokuď takto kritizujeme vakcínu proti prasečí chřipce ?

preventista Lidé nemají zájem ???  | 2. 04. 2010 13:59

Co tak to zkusit aplikovat mezi zvířaty.

Xaver Do každé rodiny,vakcinační hodiny...  | 2. 04. 2010 13:57

Kolikrát jsi očkován , tolikrát jsi člověkem. Vít. Pro lidi s výrazně sníženou protiprasečí imunitou je možné se zcela zdarma nechat doočkovat v USA.Příští rok snad proti králičí , opičí nebo slepičí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné