Přejít na obsah

O vyšších platbách za chronické pacienty rozhodne vláda příště

zpět
26.1.2016
stetoskop, peníze, euro
zvětšitstetoskop, peníze, euroZdroj: Shutterstock

stetoskop, peníze, euro | Zdroj: Shutterstock

 

Vláda na příští týden odložila hlasování o změně výplaty pojistného zdravotním pojišťovnám, od 1. ledna příštího roku by měly dostat víc na chronické pacienty. O přerušení jednání novináře informoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Ministerstvo práce a sociálních věcí má podle něj k návrhu novely zákona technickou připomínku, kterou se podaří odstranit do konce týdne.

Změna bude podle Němečka výhodná pro ty pojišťovny, které mají výrazně vyšší podíl chronických a vysoce nákladných pacientů, což je zejména Všeobecná zdravotní pojišťovna. Mohly by jí tak stoupnout příjmy ročně o stovky milionů korun. Pro většinu zaměstnaneckých pojišťoven změna výhodná nebude, o tyto peníze naopak přijdou. Letos dají pojišťovny na péči zhruba 250 miliard korun.

Nyní si pojišťovny přerozdělují vybrané pojistné podle věku a pohlaví pojištěnců. Mělo by to zabránit tomu, aby měly zájem jenom o mladé a zdravé pojištěnce. „Nicméně na základě analýz jsme došli k tomu, že jenom tato dvě kritéria nedostačují. Chceme více zohlednit prvek počtu skutečně nemocných, chronických pacientů, proto se zavádí přerozdělení také podle průměrné spotřeby léků,“ řekl už dříve ministr.

Zákon by podle něj měl motivovat pojišťovny, aby usilovaly při náboru o nemocné pacienty a pak pro ně chystaly preventivní programy, které by snížily náklady na jejich léčení tím, že zabrání komplikacím. Podobný princip se podle ministra užívá i v řadě evropských zemí.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK sdělil, že pokud VZP získá díky změnám v přerozdělení víc peněz, dá je všechny na zdravotní služby. „Ve výsledku by se tak mohl ještě zvětšit náskok VZP oproti ostatním pojišťovnám v tom, kolik dává na péči o každého svého klienta,“ řekl a upřesnil, že VZP dala v roce 2014 na klienta v průměru 23.899 korun. Druhá v pořadí, největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, dala 20.722 korun a nejméně dala Revírní bratrská pokladna - 19.261 korun.


Komentovat článek: O vyšších platbách za chronické pacienty…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné