O výstavbu hospice v Libereckém kraji se uchází 11 firem

O výstavbu hospice v Libereckém kraji se uchází 11 firem. Zájem o zakázku je velký i přesto, že na její realizaci nebudou mít dodavatelé ani celý rok. Stavba by měla být hotova na konci letošního listopadu. Projektanti náklady výstavby odhadli na 139,7 milionu korun včetně DPH. Nabídkové ceny se i s daní pohybují od 93,9 milionu korun do 117,9 milionu, sdělil ČTK náměstek libereckého hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Důvodem krátkého termínu, který dodavatelská firma na stavbu dostane, jsou dotace z Integrovaného programu rozvoje města (IPRM) – Atraktivní a kvalitní život v Liberci. Čerpány musejí být ještě do konce letošního roku. „Času není nazbyt, když jsme ale projekt přebírali od předchozího vedení kraje, nebyla ještě připravena ani projektová dokumentace,“ řekl už dříve hejtman Martin Půta (Starostové). Doufá jen v to, že se proti výsledku soutěže nikdo z účastníků neodvolá, protože by mohl projekt zmařit. Zatím podle Pietera nikdo výběrové řízení nenapadl.

O výstavbě hospice se v Libereckém kraji diskutuje léta, většina stran a uskupení měla jeho vybudování ve volebním programu už v minulém volebním období. Liberecký kraj je jedním z mála v zemi, kde podobné zařízení pro nevyléčitelně nemocné stále chybí. Zatím slouží pacientům a jejich rodinám terénní hospicová péče a speciální pokoje v nemocnicích v Liberci, Turnově a České Lípě, kde příští týden otevřou už třetí takový pokoj.

Už v roce 2003 sice stát přislíbil 14 milionů korun na vybudování hospice v Jablonci nad Nisou. Sdružení pro hospic chtělo tehdy přestavět bývalou dětskou nemocnici. Z projektu ale nakonec sešlo, protože se sdružení nepodařilo získat další peníze. Později se uvažovalo o přestavbě bývalé léčebny v České Lípě nebo výstavbě nové budovy v Jablonci. Nakonec zvítězila myšlenka přestavět na hospic bývalý dětský domov v Liberci.

Pozemky a historickou budovu někdejšího sirotčince z přelomu 19. a 20. století v hodnotě 23 milionů korun věnovalo kraji město Liberec. Původně se měl hospic otevřít už na konci loňského roku, později se ale kraji podařilo vyjednat prodloužení termínu o rok. Studie počítá s rekonstrukcí budovy a dostavbou dvou křídel, v nichž budou další pokoje. Hospic bude mít kapacitu 28 lůžek.

Ohodnoťte tento článek!