Přejít na obsah

O vzdělávání sester poslanci na nynější schůzi jednat nebudou

zpět
5.12.2016
pokoj, sestra, pacient, lékařka
zvětšitpokoj, sestra, pacient, lékařkaZdroj: Shutterstock

pokoj, sestra, pacient, lékařka | Zdroj: Shutterstock

 

Sněmovna se nebude na nynější schůzi zabývat změnami ve vzdělávání zdravotních sester. Druhé čtení vládní předlohy z programu vyřadila. Stejně naložila s novelou o specifických zdravotních službách

Sněmovna se nebude na nynější schůzi zabývat změnami ve vzdělávání zdravotních sester. Druhé čtení vládní předlohy bylo původně plánováno na příští úterý, dolní komora ji na návrh předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka z programu vyřadila. Stejně naložila s novelou o specifických zdravotních službách, jež by mimo jiné snížila hranici věku pacienta, u něhož by bylo možné za zákonem stanovených podmínek provést kastraci.

Zdravotní sestry by podle novely nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Sklenák stažení z programu prosadil, ač zdravotnický výbor doporučil předlohu s některými úpravami schválit. Podle serveru Aktuálně.cz ho o to požádal nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová řekla, že ministr chtěl novelu přesunout na lednovou schůzi, aby o ní mohl sám diskutovat s poslanci. Vedení resortu se ujal ve středu.

Ludvíkův předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD) si od změn sliboval stabilizaci a zkvalitnění systému kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. K cílům novely patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví.

Změna ve vzdělávání měla nastat podle návrhu od září příštího roku. Týkala by se zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 měl nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Předloha o specifických zdravotních službách upravuje vedle kastrací také postupy při vydávání lékařských posudků, měly by být jednodušší. Norma reaguje podle zdůvodnění na evropské předpisy, zdravotnický výbor ji podpořil beze změn.


Komentovat článek: O vzdělávání sester poslanci na nynější schůzi…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku O vzdělávání sester poslanci na nynější schůzi…

Komentáře

1 komentář
Atevi Nepřesnosti v článku  | 5. 12. 2016 12:57

V dnešní době ve zdravotnictví nepracuje žádná zdravotní sestra. Již několik let jsme všeobecné sestry a Stále opakovaný omyl sestra NEMUSÍ po dokončení středoškolského studia studovat další 3 roky na vysoké škole, Ono žádné středoškolské studium pro sestry prostě NENÍ. Co je ale pravda, tak to, že zdravotnický asistent po středoškolském studiu, pokud chce získat kvalifikaci pro výkon povolání všeobecné sestry, musí pokračovat na vyšší nebo vysoké škole. V ČR se bohužel dle EU udělalo A, ale dál se nic několik let nedělo a nyní se zdravotníci mohou po..., protože jich je málo. Proč? Stačí se podívat na jejich pracovní podmínky, odměňování, tlak ze strany pacientů i nadřízených, atd. A nyní příjde na řadu nový paskvil! Proč tuto situaci nikdo neřeší komplexně, ale vždy se jen vytrhne ten nejpalčivější problém a po nás potopa

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné