O zdravotní knížky mají zájem starší lidé

O zdravotní knížky, které by měl každý občan starší 18 let, je zájem. Potvrdily to tři nezávislé výzkumy, které se uskutečnily mezi 1013 dotázanými. Zatímco mladší generace preferuje spíše elektronickou podobu ukládání zdravotnických dat, starší občané by dali přednost papírové podobě…

Tři nezáviské průzkumy potvrdily, že polovina občanů si nepamatuje rok posledního očkování proti tetanu

tak, jak ji navrhuje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Výsledky například ukázaly, že 46 % lidí si nepamatuje, kdy byli naposled očkováni proti tetanu, a 55 % neví, jaké byly výsledky jejich posledních krevních testů.

I proto je celkem 87 % dotázaných přesvědčeno o užitečnosti zdravotní knížky, kde by se tyto údaje zaznamenávaly. Z dotázaných preferuje 42 % papírovou a 45 % internetovou formu.

Co by se zaznamenalo

„Mohla by to být knížka třeba formátu bývalé žákovské knížky nebo menší, kde by byly základní nacionále, anamnéza, různá rizika, například alergie a další a v podstatě vše, co se píše do chorobopisu. To znamená, že by zde byla uvedena i krevní skupina a údaje o očkování,“ potvrdila Právu ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

V knížce by mohly být uvedeny i informace, zda si dotyčný přeje darovat své orgány po smrti nebo ne.

Podle ministryně by pacient chodil s knížkou k lékaři a ten by mu do ní zaznamenával výsledek šetření i léky, které mu předepsal.

Byl by pak jasný přehled, co pacient užívá, a každý lékař, který by nahlédl do knížky, by měl v medikamentech jasno.

Podle Emmerové by se tím dalo ušetřit i mnoho set miliónů korun za léky, protože pacienti chodí k více lékařům, mají předepsáno více léků, dokonce i 15 za den, a to je moc.

Více léků může škodit

„Jsem přesvědčen, že tím by se počet léků, které pacient bere, dal zredukovat v jeho prospěch. Protože čím více jich bere, tím je to pro organismus zatěžující, a dokonce může být i v ohrožení života. Paradoxně mu tak léky nemusí pomoct, ale naopak,“ soudí prezident České lékařské komory David Rath.

Podle něj by knížku nemuseli mít všichni pacienti, ale třeba jen chronicky nemocní.

Ministryně se domnívá, že pacient by pohledem do knížky měl také jasný přehled, kdy který lék bere, protože když přijde z ordinace lékaře, mnohdy si nepamatuje, co mu lékař řekl.

Z výsledků výzkumu o zdravotní knížce je jasné, že nejlepší by bylo vedení zdravotní dokumentace v kombinaci papírové a internetové knížky s tím, že postupem doby, tak jak se internet dostává víc do rodin, by podíl papírové formy klesal.

I tak by ale zdravotní knížka v papírové podobě, zejména pro starší občany, měla svůj význam. Ministryně proto ve své koncepci zdravotnictví, kterou vládě předloží koncem ledna, navrhuje její zavedení.

Právo

Ohodnoťte tento článek!