Obálky do tendru na nemocnici Náchod se budou otevírat 13. 11. 2017

Obálky do tendru za 1,4 miliardy korun na přestavbu Oblastní nemocnice Náchod se budou po dvanácti odkladech otvírat 13. listopadu. Ve stejný den skončí možnost pro uchazeče podat nabídku.

Původní termín pro otevření obálek byl 2. října, následně byl kvůli dotazům uchazečů posouván. Novinářům to řekl radní pro investice Václav Řehoř (ODS). Dokumentaci k tendru si vyzvedlo osm firem. Nynější tendr na přestavbu nemocnice je čtvrtý v pořadí, předchozí tři tendry hejtmanství z různých důvodů zrušilo. Zároveň jde o největší současný investiční projekt kraje. Přes dosavadní více než měsíční zdržení by podle hejtmanství měl být dodržen předpokládaný termín samotného zahájení stavby v březnu 2018.

Od potenciálních uchazečů kraj podle Řehoře dostal přibližně 100 dotazů, které zodpověděl. Při minulých tendrech bylo dotazů mnohonásobně víc. „V současnosti již nejsme povinni poskytovat vysvětlení zadávací dokumentace, protože tato povinnost skončila osm pracovních dnů před uplynutím lhůty pro podávání nabídek,“ řekl Řehoř.

Tendr na nemocnici kraj vypsal letos 1. srpna. Předtím sedm měsíců připravoval revizi projektu i zadávacích podmínek. Oproti minulému tendru se cena navýšila z 1,3 na 1,4 miliardy korun bez DPH. Podle kraje bude po otevření obálek přibližně měsíc trvat vyhodnocení, následovat by mělo schválení výsledků soutěže radními a poté podpis smlouvy. Stavbu má firma dokončit za 26 měsíců.

Základem projektu je výstavba dvou nových nemocničních objektů. Dále vznikne objekt pro medicinální plyny, bude vystavěn nadzemní koridor a vzniknou i další podzemní spojovací koridory mezi novými objekty a okolními budovami. Současně se počítá s vybudováním chodníků, přístupových komunikací a oplocení. Součástí tendru nejsou dodávky a montáže zdravotnické technologie a výpočetní techniky za odhadovaných 260 milionů korun bez DPH.

Podle původních plánů se mělo začít stavět již v roce 2012 a hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun. Druhý tendr kraj vypsal v červenci 2015. Po 16 odkladech termínu jej nakonec v únoru 2016 kvůli nekvalitně zpracované dokumentaci také zrušil. Do třetí soutěže zasáhlo vyšetřování policie a nové vedení kraje tendr 15. prosince 2016 zrušilo.

Nemocnice Náchod zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli, ve specializovaných oborech až pro 250.000 lidí. Pod náchodskou nemocnici spadá jedenáct provozoven, z toho sedm s lůžkovou péčí o celkové kapacitě 832 lůžek. Nemocnice zaměstnává 1500 lidí.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!