Přejít na obsah

Obavy z rušení některých nemocnic

zpět
2.12.2005

Návrh ministerstva zdravotnictví na vytvoření sítě neziskových nemocnic považuje vedení Olomouckého kraje za neoprávněný zásah do vlastnických práv. Do jedné z verzí nového zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních jsou totiž zahrnuty také krajské a soukromé nemocnice...

Proti postupu ministerstva se vedení kraje hodlá bránit u Ústavního soudu

Pokud bude zákon v této podobě přijat, hodlá se kraj obrátit na Ústavní soud.

Návrh zákona ve čtvrtek ostře kritizoval olomoucký hejtman Ivan Kosatík (ODS), který postup ministra zdravotnictví Davida Ratha označil za šílený.

Kraj zaplatí a neměl by do věcí mluvit

„Do systému veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení chce ministr zařadit i organizace, které nejsou státní, bez toho, aniž by znal názor zřizovatelů. Naopak ty nemocnice, které do toho svého systému nezařadí, určuje k zániku,“ řekl Kosatík.

Je to podle něj bezprecedentní a mimo ústavní rámec České republiky. S takovým postupem zásadně nesouhlasí ani zástupci soukromých nemocnic.

V regionu by se podle ministerského návrhu zákona měly stát neziskovými nemocnicemi kromě Fakultní nemocnice Olomouc také soukromé nemocnice v Šumperku a v Jeseníku i krajské nemocnice v Prostějově a v Přerově.

Mimo síť by ale zůstala olomoucká Vojenská nemocnice, soukromá nemocnice v Hranicích a krajská nemocnice ve Šternberku, které by ztratily přístup k úhradám ze zdravotního pojištění.

Podle náměstka hejtmana Ladislava Kavříka (ODS) chce ministerstvo prostřednictvím dozorčí rady, v níž by měl kraj jediného zástupce, rozhodovat o tom, co budou krajské nemocnice dělat. „Kraj všechno zaplatí, ale nebude moci do toho mluvit,“ podotkl Kavřík.

„V tuto chvíli chceme dát najevo, že je to nepřijatelné. Myslím, že nebudeme jediným krajem a přinutí to pana ministra zásadně přehodnotit názor. V opačném případě se nepochybně obrátíme na Ústavní soud,“ dodal hejtman.

Vedení Olomouckého kraje je nicméně rozhodnuto pokračovat v přípravných krocích na sloučení všech tří krajských nemocnic do jediné obchodní společnosti, která byla už počátkem listopadu zapsána do obchodního rejstříku.

Se vznikem akciové společnosti, jejíž zřízení schválilo letos v létě krajské zastupitelstvo, nesouhlasili opoziční zastupitelé a proti se postavila také všechna tři města, ve kterých se krajské nemocnice nacházejí. Radnice v Přerově, Prostějově a ve Šternberku preferovaly vznik tří samostatných akciových společností.

Bedřich Novotný, Právo

Regionální mutace


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Obavy z rušení některých nemocnic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné