Obce na Frýdlantsku odmítly dotovat pohotovost nemocnice EUC

Města a obce Frýdlantského výběžku odmítly dotovat 24hodinovou službu pohotovosti v soukromé Nemocnici Frýdlant, která patří společnosti EUC (dříve Euroclinicum). Na nepřetržitý provoz pohotovosti žádala firma 3,5 milionu korun.

Novináře o tom informoval starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). Nemocnice Frýdlant ukončí 31. března provoz akutní interní ambulance a péči o pacienty by pak měla převzít pohotovost. Jak bude od 1. dubna zajištěn její provoz, ČTK zjišťuje.

Města a obce odmítají financovat provoz soukromého zdravotnického zařízení. „Jsme přesvědčeni o tom, že by to mělo být garantováno v základní zdravotní péči, a pokud nemocnice tuto péči odmítá, tak nechceme vysílat signál pro ostatní podnikatele, že je tady ruka otevřená a že budeme sponzorovat jejich byznys,“ řekl ČTK Ramzer. V komuniké, které zástupce EUC v závěru roku podepsal, garantoval podle něj to, že bude akutní interní péče v letošním roce zachována a financovat ji bude sama nemocnice. „Dnes už je všechno jinak, nedá se jim věřit,“ dodal starosta.

Obce Frýdlantského výběžku, kde žije více než 23.000 lidí, vítají iniciativu Libereckého kraje, který chce útlum zdravotnické péče v regionu řešit, a jedná proto s EUC o odkoupení Nemocnice Frýdlant. „Jednání probíhají už půl roku, cena je otázkou dalšího jednání. Samozřejmě nejdřív musí dojít k posouzení hodnoty té společnosti, protože kupujeme obrat, zaměstnance, smlouvy s pojišťovnami, nikoli ale budovy, protože ty patří městu Frýdlant,“ řekl hejtman Martin Půta (STAN). Je podle něj třeba situaci řešit co nejrychleji. Věří, že by dohoda mohla být hotova do poloviny letošního roku, peníze na koupi kraj díky dobrému hospodaření má.

Frýdlantsko je ze zbytku kraje špatně dostupné, to byl také důvod, proč tam nemocnice zůstávala. Současný vlastník – EUC – ji koupil v roce 2013, teď za ni žádá nejméně 35 milionů korun. Loni na podzim kvůli nedostatku lékařů uzavřela nemocnice lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Od dubna chce omezit akutní chirurgickou péči. Pacienti s akutními problémy už dnes většinou míří do Krajské nemocnice Liberec. Kraj proto už od března za bezmála sedm milionů korun přidal ve výběžku druhou posádku záchranné služby. Liberecká nemocnice však kapacitně nestačí. Pokud se akutní péče ve Frýdlantu neobnoví, bude podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného muset investovat 30 milionů korun do rozšíření interny.

Ohodnoťte tento článek!