Přejít na obsah

Obcházení praktických lékařů může vést k problémům

zpět
8.2.2016
lékař, praktik, praktický lékař
zvětšitlékař, praktik, praktický lékařZdroj: Shutterstock

lékař, praktik, praktický lékař | Zdroj: Shutterstock

 

Praktičtí lékaři upozorňují na rostoucí počet pacientů, kteří je obcházejí a chodí přímo ke specialistům. Nemají pak možnost korigovat předepsané léky od specialistů, při jejichž nevhodné kombinaci může docházet například k žaludečních vředům, problémům s tlakem a jiným obtížím.

ČTK to v Brně na dvoudenní konferenci praktických lékařů řekla přednostka geriatrie a praktického lékařství brněnské fakultní nemocnice Hana Matějovská Kubešová. Podle pražského lékaře a předsedy společnosti Mladí praktici, která konferenci pořádala, jsou praktičtí lékaři schopní mnoho problémů vyřešit sami.

Podle Matějovské Kubešové vzniká mnoho zdravotních problémů při nevhodné kombinaci léků u starších lidí, přičemž se mluví o 30 až 50 procentech hospitalizovaných. Senioři užívají mnoho léků, které si sami nemusí vždy pamatovat, a zatímco praktický lékař by měl mít u pacienta všechny zapsané, specialisté o nich nemusí vědět. „V minulosti měli obvodní lékaři co nejvíce lidí posílat ke specialistům. Pacienti nabyli dojmu, že u praktického lékaře budou hodiny čekat jen na doporučenku k odborníkům. Proto za nimi dnes chodí bez žádanky. K praktickému lékaři pak nejdou kvůli tomu, že ho obešli,“ uvedla Matějovská Kubešová.

Kvůli tomu si mohou lidé od specialistů přinést léky různých názvů, které však mohou mít stejné účinky a dublují se. Některé léky si nemusí vyhovovat. „Když praktický lékař neudělá lékové schéma, může si pak někdo vzít například lék na vysoký tlak spolu s prášky od urologa a může se stát, že má najednou tlak velmi nízký, nebo se mu zpomalí chod srdce. Vzniknout mohou i žaludeční vředy a krvácení do trávicího traktu při kombinacích léků od bolesti,“ upozornila Matějovská Kubešová.

Podle Krále je specializovaná péče mnohdy nadužívaná. „Není důvod chodit s bolavými zády na neurologii nebo s bolestí v krku na krční. Vše může vyřešit praktický lékař,“ dodal Král.

Pokud pacient praktického lékaře obejde, doktor to v platu nepozná. „Na každého registrovaného klienta je fixní poplatek, a pokud není výrazný úbytek pacientů, v penězích se to lékaři nijak nepromítne,“ objasnila Matějovská Kubešová fakt, že důvodem upozornění na obcházení praktických lékařů nejsou peníze, ale zdraví pacientů.

Společnost Mladí praktici uspořádala v Brně od pátku dvoudenní konferenci, na které se sešlo kolem 150 praktických lékařů.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

25.4. Najít lékaře bude těžší Najít lékaře bude těžší
0 příspěvků
11.1. Heger: Cesta k praktikovi? Do 40 minut Heger: Cesta k praktikovi? Do 40 minut
1 příspěvků
3.11. Praktický lékař? Na jižní Moravě nechtěné povolání Praktický lékař? Na jižní Moravě nechtěné povolání
4 příspěvků
3.11. Největší problém je stáří doktorů Největší problém je stáří doktorů
8 příspěvků

Komentovat článek: Obcházení praktických lékařů může vést k…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Obcházení praktických lékařů může vést k…

Komentáře

další 3 komentáře
Dr. Pavel Machotka ortopéd  | 9. 02. 2016 11:09

Bývaly doby, kdy pacient platil 50,-Kč, když neměl doporučení praktického lékaře. Tudy ale cesta nevede. Znám praktické lékaře ze svého okolí, kteří kvalifikově léčí problémy, se kterými jiný kolega posílá pacienta ke specialistovi a na doporučení sice napíše, že ho bolí koleno, ale nenapíše, že má cukrovku, vysoký krevní tlak či dokonce rakovinu. K takovým lékařům obvykle pacient nejde, protože mu stejně praktický lékař napíše jen papír a pacient to vidí jako ztrátu času. Navíc ani praktický lékař nemá motivaci k práci, protože je placen paušálem za registraci pacienta, nikoliv za práci.

ola dodatek..  | 8. 02. 2016 10:31

ano, myslíte jak je běžné v západní Evropě? Tam ale existuje připojištění a jsou další rozdíly a nemají tam socialismus ve zdravotnictví jako zde...

zdenek ..  | 8. 02. 2016 10:20

Praktičtí lékaři by měli především neposílat všechny pacienty s banalitami do nemocnic a ke specialistům a také by měli držet pohotovosti - tak jak jim to ukládá zákon a jak to pojišťovna nenárokuje a jak je to běžné v Evropě. V nemocnicích by pak nebyly aktutní ambulance v obležení pacientů, jejichž praktik je neošetřil...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné