Obchodní inspekce se chystá na kontrolu invalidních vozíků a dalších zdravotních pomůcek

Česká obchodní inspekce se chystá na mimořádnou kontrolu invalidních vozíků. Existuje totiž podezření, že se na trhu objevují „kolečková křesla“, jejichž používání by mohlo být nebezpečné…

PRAHA 12. srpna (ČTK) – Česká obchodní inspekce (ČOI) se chystá na mimořádnou kontrolu invalidních vozíků. Existuje totiž podezření, že se na trhu objevují „kolečková křesla“, jejichž používání by mohlo být nebezpečné. Novináře o tom dnes na tiskové konferenci informovala mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle ní se předmětem kontroly mají stát vozíky „z druhé ruky“. Nebylo u nich totiž posouzeno, jak se shodují jejich vlastnosti s technickými předpisy. Kvůli případným technickým závadám by proto mohly být pro své uživatele nebezpečné.

Inspektoři se chtějí zaměřit ale i na další zdravotní pomůcky. Zkontrolují například jednorázové injekční stříkačky pro diabetiky. Celostátní sledování čeká také přepravní plošiny pro vozíčkáře.

Kontroloři již přezkoušeli například dioptrické brýle, berle, invalidní vozíky, zdravotní obuv, naslouchátka, boty pro diabetiky, kardiostimulátory a zobrazovače slepeckého Braillova písma. Podle Fléglové pracovníci ČOI závažnější závady u těchto výrobků nezjistili. „Všechny výsledky kontrolních akcí mají společného jmenovatele – především nedostatky v informačních povinnostech o správném užívání,“ upřesnila mluvčí.

Na kontrolách s ČOI spolupracovaly a nadále i spolupracují Sdružení výrobců a dovozců zdravotnických prostředků a Státní ústav pro kontrolu léčiv. Některé z nedostatků, které kontroloři u zdravotnických pomůcek odhalili, již výrobci podle mluvčí odstranili.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!