Obsah koncepce Emmerové vicepremiér Jahn zatím nezná

Obsah koncepce zdravotní péče v letech 2005 až 2009, kterou měla do dneška odevzdat ministryně zdravotnictví Milada Emmerová vládě, zůstává vicepremiéru pro ekonomiku Martinu Jahnovi utajen. „Tu koncepci jsem ještě neviděl,“ řekl Jahn na dotaz, které z jeho připomínek Emmerová do opraveného textu zapracovala…

PRAHA – Jahna pověřil premiér Stanislav Gross, aby na tvorbu koncepce dohlížel.

Jahn předpokládá, že o materiálu se povede ve vládě diskuse, pak se také vyjádří. Když to udělal v průběhu příprav, dostal se s Emmerovou do sporu.

Zatímco on chtěl spolupráci širokého týmu odborníků, Emmerová trvala na tom, že koncepce spadá do její koncepce. Rozdílný pohled měli i na zvyšování spoluúčasti pacientů.

Podle Jahna je nezbytně nutné přijmout krátkodobá a střednědobá řešení prohlubujícího se dluhu zdravotnictví, který na přelomu roku dosáhl osmi miliard korun.

Materiál, který Emmerová představila veřejnosti loni v listopadu, ekonomická řešení neobsahoval.

Jahnovy návrhy nejsou v souladu s programovým prohlášením nynější vlády. Na rozdíl od ní vychází z doporučení Světové banky. „Můj zájem je zejména na finanční stabilizaci zdravotnictví,“ potvrdil.

Podle Jahna nejde ani tak o to, zda se této vládě podaří provést reformu, ale zda ji nastartuje. Je přesvědčen, že během dvou let se ve zdravotnictví nic drastického nestane.

Česko je podle Jahna poměrně bohaté a bude mít každý rok několik miliard na pokrytí dluhů. Ale z dlouhodobého hlediska to dál nebude možné.

„My se musíme chovat tak, aby se neplýtvalo, abychom poskytovali kvalitní péči těm, kteří ji potřebují,“ zdůraznil.

Jahn vidí řešení v efektivnějším hospodaření zdravotních pojišťoven, měl by nad nimi být ustaven dozor. Chce zachovat pluralitu pojišťoven. Smluvní volnost umožní omezit nadbytečné lékařské kapacity.

Jahn počítá se zavedením komerčního připojištění a oddělením standardní péče od nadstandardu.

S návrhem regulačních poplatků od pacientů nepochodil, Emmerová zvýšení spoluúčasti pacientů odmítá, v tom ji tento víkend podpořil i ústřední výkonný výbor ČSSD.

Nestraník Jahn nevyloučil, že by koncepce měla vznikat napříč celým politickým spektrem, aby ji mohla provádět vláda různého politického zaměření.

„U některých změn je potřeba vést veřejnou debatu, která bude trvat třeba několik let a povede ke společenskému konsenzu nad nezbytnými změnami,“ řekl.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!