Přejít na obsah

Obstrukční plicní nemocí trpí na 800.000 lidí, léčí se třetina

zpět
11.11.2015
lékařka, rentgen, rtg, plíce,
zvětšitlékařka, rentgen, rtg, plíce, Zdroj: Shutterstock

lékařka, rentgen, rtg, plíce, | Zdroj: Shutterstock

 

Na 800.000 Češek a Čechů trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), která se projevuje dušností, chronickým kašlem, únavou a vykašláváním hlenů. Ročně 3500 pacientů na tuto nemoc zemře. Přes úsilí plicních lékařů se daří léčit jen třetinu nemocných.

Téměř půl milionu lidí o své diagnóze neví, řekl novinářům předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti profesor Vítězslav Kolek.

„Zhruba 80 procent případů onemocnění má na svědomí kouření. Nemoc je důsledkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu,“ vysvětlil.

První příznaky začnou pacienti pociťovat po čtyřicítce, mnohdy je přehlížejí a k lékaři přicházejí až v pokročilé fázi onemocnění. „Stává se, že do nemocnice jsou dovezeni až v dramatickém stavu dechové tísně a vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče,“ popsal profesor, který vede kliniku plicních nemocí a tuberkulózy olomoucké fakultní nemocnice.

Podle něj je situace stejně dramatická i ve světě, kde se s CHOPN potýká přes 200 milionů lidí a péče o ně stojí kolem 200 miliard eur (5,4 bilionu korun) ročně. CHOPN nelze vyléčit, moderní léky ale dokážou výrazně zpomalit zhoršování stavu a zmírnit obtíže.

Mezinárodní studie, do níž se zapojili také čeští lékaři, sleduje na 4000 pacientů v 11 zemích střední a východní Evropy. Výsledkem bude přesný popis nemocných s touto diagnózou. To umožní lékařům lépe volit léky, jež pomohou pacientům žít déle a kvalitněji.

Čeští pacienti dostávají podle Kolka nejmodernější léčbu. Aby správně zafungovala, musí se správně užívat. K tomu je nutné, aby lékaři a pacienti spolu komunikovali. K užší spolupráci lékařů s pacienty má přispívat Český občanský spolek proti plicním nemocem. Řešit chce například to, aby zdravotní pojišťovny nasmlouvávaly s lékaři speciální kód vzdělávání pacientů. Pokud se totiž pacient nenaučí správně inhalovat, účinnost léku se snižuje až o polovinu.

Problematiku nemoci připomene Světový den CHOPN 18. listopadu. V Praze na Náměstí Míru od 10:00 do 16:00 a v Hradci Králové na Baťkově náměstí od 09:00 do 17:00 si mohou lidé prověřit kondici svých plic. Podstoupit mohou bezplatné spirometrické měření, což je hlavní metoda potvrzení CHOPN.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

7.6. Současné možnosti diagnostiky a léčby CHOPN Současné možnosti diagnostiky a léčby CHOPN
1 příspěvků
6.5. Tiotropium vs. salmeterol v prevenci exacerbace CHOPN
0 příspěvků
8.10. Dlouhodobá domácí oxygenoterapie Dlouhodobá domácí oxygenoterapie
0 příspěvků

Komentovat článek: Obstrukční plicní nemocí trpí na 800.000 lidí,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Obstrukční plicní nemocí trpí na 800.000 lidí,…

Komentáře

1 komentář
reader Kudy z problému ?  | 11. 11. 2015 12:25

U chronických nemocí má být prioritou především obecná informace o pr e v e n c i a až následně správná léčba ,která je vždy dražší. Bohužel tato zásada se uplatnuje nedostatečně přes efektivní příklady máme: prevence vrozených vad kyčlí, eradikace polio, program omezení tbc.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné