Přejít na obsah

Obviňují lékaře, že blokují přidání sestrám

zpět
17.1.2008

Vedení Karlovarské krajské nemocnice, a. s. (KKN), obviňuje Lékařský odborový klub (LOK) v karlovarské nemocnici, že kvůli oddalování podpisu kolektivní smlouvy na letošní rok nelze přidat zdravotním sestrám na mzdách o téměř deset procent. Předseda karlovarského LOK obvinění odmítá a tvrzení označil za klín, kterým chce vedení nemocnice rozdělit protestující lékaře a zdravotní sestry v KKN...

Dokud karlovarský LOK nepodepíše kolektivní smlouvu, zdravotní sestry mají stop na mzdy

„Dokud karlovarský LOK nepodepíše kolektivní smlouvu, nemůžeme přidat zdravotním sestrám na mzdách,“ uvedla předsedkyně představenstva Věra Procházková s tím, že se má v případě karlovarské nemocnice jednat o téměř desetiprocentní navýšení platů. Průměrná hrubá mzda karlovarských zdravotních sester se vloni pohybovala na úrovni dvaceti tisíc korun měsíčně. „Můžeme nakonec uzavřít kolektivní dohodu se sestrami zvlášť, když to jinak nepůjde,“ dodala Procházková.

„Označili nás za viníky. Je to jen pokus zasadit klín mezi lékaře a zdravotní sestry,“ komentoval šéf karlovarského LOK Filip Berger. „Sami jsme navrhovali navýšení nedůstojných mezd zdravotních sester a přitom nepožadovali zvýšení platů pro lékaře,“ dodal Berger, podle kterého LOK jednání o kolektivní smlouvě nebojkotuje.

„Jen za současné situace, kdy hrozí odchodem polovina lékařů a sester z karlovarské nemocnice, je podle nás jednání o kolektivní smlouvě zbytečné,“ vysvětlil Berger, který žádá nejdříve naplnění požadavků odborářů, mezi kterými je například odchod dosavadního vedení KKN.

„LOK s navýšením mezd sestrám sám přišel,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče v karlovarské nemocnici Lenka Jíšová.

Mezi vedením kraje a karlovarským LOK se mezitím rozhořel další spor o průměrné výše mezd lékařů. Vedení kraje totiž přišlo s informací, že primáři v karlovarské nemocnici mají průměrné platy přes 72 tisíc korun měsíčně, zatímco v chebské a sokolovské pouze 62 tisíc korun měsíčně. Lékaři to opět považují za snahu rozdělit lékaře v jednotlivých nemocnicích. „Podle kolektivní smlouvy není žádný základní plat lékaře v nemocnici vyšší než 29,5 tisíce korun měsíčně. Pokud bere někdo více, je to včetně příplatků, například za přesčasy,“ vysvětloval Berger. Plat hejtmana Pavla je pro srovnání přes 74 tisíc korun měsíčně.

Chebští slibují podporu b

Lékařský odborový klub (LOK) v chebské nemocnici se symbolicky připojí ke čtvrteční ranní hodinové stávce a večernímu protestnímu lampiónovému průvodu svých kolegů z karlovarské nemocnice. Dohodli jsme se, že se v poledne sejdeme před hlavním vchodem chebské nemocnice a přečteme společné prohlášení, ve kterém karlovarské lékaře a všechny dosavadní požadavky LOK podporujeme,“ uvedl šéf LOK v chebské nemocnici Ondřej Čapek.

„Ke stávce se nepřipojíme, ale souhlasíme, aby nebyla uzavřena nová kolektivní smlouva do vyřešení všech sporů,“ dodal předseda LOK v sokolovské nemocnici Josef Trnka. „Morálně a programově jsou oba LOK za námi,“ komentoval karlovarský předseda LOK Filip Berger. Vedení Karlovarské krajské nemocnice, a. s., považuje stávku za zbytečnou.

Rudolf Voleman, Martin Polák, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Obviňují lékaře, že blokují přidání sestrám

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Obviňují lékaře, že blokují přidání sestrám

Komentáře

další 4 komentáře
Pavel Hranička Re:A generální štáb může spoďáry?  | 18. 01. 2008 09:13

To vše je pozůstatek po činnosti opěvovaného pseudoprofesora Samoliba Líbezňáčka, který je s ostatními, dosud mnoha politicky činnými spoluviníky, značně osobně zodpovědný za to, kam a jak se to tu v 90. letech "rozjelo". V ostřejších zemích by dostal provaz, v normálních doživotí, jen u nás v Absurdistánu má reálnou šanci na znovuzvolení prezidentem.

Tomáš Rozsíval, MUDr A generální štáb může spoďáry?  | 18. 01. 2008 07:51

Považuji za obrovskou sprostotu věrchušky našeho zdravotnictví, potažmo nyní v KV, snažit se vrazit klín mezi protestující lékaře a sestry. Jsem naprosto zhnusen, čtu-li osobní zpověď paní Žilkové s jejími smutnými zážitky u umírajícího syna a její obdiv k sestřičkám na novorozenecké JIP, které pracují na nejexponovanějším pracovišti za 14 000 Kč hrubého a na druhé straně se v téže tiskovině dočtu, že Generální štáb naší slavné Armády rozkradl snad více než 17 milionů korun, na podvlékačky a různé úplatky pro nejméně dva vysoké generály. Naše země si nezaslouží zdravotníky, kteří denně nasazují své zdraví a životy ! Tím spíše po zrušení povinné prezenční vojny, by měli zrušit Armádu jako celek a nahradit ji Domobranou jako ve Švýcarsku. Jinak jsem zvědav, co se ještě v tomhle státě podaří rozkrást !

Kyle Broflowski Re:Bylo to jen věcí času  | 17. 01. 2008 15:16

On ten hejtman je nejspíš takovej Dadan Karambolo z filmu Emira Kusturici " Crna macka, beli macor " . Kluci a holky z KV by se na ten film měli všichni povinně mrknout a dát si velkej pozor. A taky nepřehlédnout ten fatalistickej konec filmu s komentářem vajdy Grga Pitiče.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné