Obyvatelé míst s výskytem klíšťat mohou být imunní

Lidé, kteří dlouhodobě žijí v místech s výskytem nakažených klíšťat, mohou být proti těmto nemocem odolní. Nevyloučil to vedoucí epidemiologického odboru krajské hygienické stanice MUDr. Josef Trmal. Všechny případy klíšťové encefalitidy (zánětu mozku) totiž nemají podle něho stejný průběh…

ÚSTÍ NAD LABEM –

„U nakaženého člověka může proběhnout jenom první fáze podobná chřipkovému onemocnění. Druhá je tak nevýrazná, že se často přehlédne, hlavně v mladším věku,“ vysvětlil hygienik. Podle letošních počtů nakažených pacientů navíc lékaři usuzují, že nebude tolik případů jako v loňském roce.

„Podle včera zveřejněné analýzy Státního zdravotního ústavu nebyl v posledním období zjištěn větší výskyt nemocí spojených s klíšťaty u věkové skupiny 15 až 19 let. Lze to prý příčíst dobré proočkovanosti. Odpovídá to i zájmu mladých o prevenci,“ míní MUDr. Trmal.

Zatímco proti klíšťové encefalitidě existuje očkovací látka, proti lymeské borrelióze nikoliv.

„V USA sice testují nějakou vakcínu, která ale bohužel není vhodná pro použití v evropských podmínkách kvůli jinému typu borrelií,“ řekl lékař. Encefalitidou se v současné době nakazí týdně na severu Čech jeden až dva lidé. Loni onemocnělo touto nemocí v regionu kolem šesti desítek pacientů. Borreliózou pak v celém Česku ročně onemocní asi čtyři tisíce lidí.

top, Ústecký deník, 21.7.2001

Ohodnoťte tento článek!