Obžalovaní v kauze metanol odpovědnost za zmařené životy necítí

Krajský soud ve Zlíně začal projednávat hlavní, takzvanou zlínskou větev metanolové kauzy. Státní zástupce obžaloval 31 lidí, hlavní líčení se však týká jen deseti z nich. Zbylé případy by měly projednat jiné soudy po celém Česku. Senát včera ve Zlíně vyslechl sedm obžalovaných. Ani jeden z mužů však odpovědnost za zmařené životy a zdraví poškozených necítí. Hlavní tři aktéři kauzy budou vypovídat až ve středu.

Před soud předstoupí údajný hlavní míchač otráveného alkoholu, Slovák Rudolf Fian s bydlištěm na Karvinsku, jeho komplic, majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor, dělník Jiří Vacula ze Zlínska. Mužům hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí. Všichni tři byli dnes do Zlína přivezeni z vazební věznice.

Podle obžaloby Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou z poloviny metanolem a z druhé půlky etanolem. Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku Vaculovi, o němž věděli, že obchoduje s alkoholickými nápoji. Podle státního zástupce Romana Kafky mohla tato směs zabít až 158.000 lidí.

Před soudem ve Zlíně stanul i podnikatel Martin Jirout z Horní Olešnice na Trutnovsku, který patřil k největším odběratelům otráveného alkoholu a jemuž za obecné ohrožení také hrozí 12 až 20 let či výjimečný trest včetně doživotí. Jirout přiznal, že odebral nezdaněný alkohol. Odmítl však, že by věděl o jeho závadnosti i to, že by ho prodával do Havířova, kde ho údajně odebrali další tři lidé obvinění z obecného ohrožení. O tom, kde bude havířovská trojice souzena, rozhodne olomoucký vrchní soud.

Zbylých šest ve Zlíně souzených distributorů čelí obžalobě z úmyslného ohrožování zdraví závadnými potravinami. Třem Zlíňanům, podnikatelům Alexanderu Jordánovi a Martinu Cekotovi a dělníkovi Aleši Svobodovi, i jednateli firmy Vapa Drink Viktoru Koláčkovi z Týna nad Bečvou a podnikateli z Bystřice pod Hostýnem Liboru Vanderkovi hrozí pět až 12 let vězení. Koláček i Vanderka vypovídat odmítli, při výsleších na policii se k obchodům s metanolem kontaminovaným alkoholem nepřiznali.

Svoboda uznal, že se dopustil daňového úniku. Vinu v případě poškození zdraví a úmrtí spotřebitelů prý ale necítí. Jeho údajný dodavatel lihu Jordán tvrdil, že pouze poskytl sklad, kde Vacula předával barely s lihem Svobodovi. S alkoholem prý sám neobchodoval. Vacula a Svoboda ale dnes u soudu potvrdili opak. Vinu odmítl i Cekota, který provozoval ve Zlíně večerku, v níž nakupovali otrávení lidé a jemuž údajně dodával alkohol Svoboda.

O otráveném alkoholu údajně nic nevěděl ani Robert Sedlařík z Fryštáku, jednatel firmy Verdana, distributora Likérky Drak. Uvedl, že od Koláčka koupil se slevou zboží, o němž si myslel, že jde o vrácené výrobky Likérky Drak, o jehož výrobě prý ale nic nevěděl. Policie v něm pak po objevení nelegálního skladu ve Zlíně našla vysoký obsah metanolu. Sedlařík už nedávno dostal pravomocně pět let za daňový únik při obchodech s lihem, nyní mu hrozí až osmiletý trest.

Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům tak klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Případy poškozených od ledna loňského roku jsou vyšetřovány mimo hlavní větev kauzy. Policie celkem obvinila přes 70 lidí, některé už soudy stihly potrestat, a to i uložením nepodmíněných trestů.

Ohodnoťte tento článek!