Obžalovaný Nečesaný na dodávky materiálu podle lékařů neměl vliv

Na využití zdravotnického materiálu při operacích neměl obžalovaný bývalý ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný žádný vliv. U soudu v Liberci to včera uvedli tři vysoce postavení lékaři nemocnice.

Podle obžaloby přijal Nečesaný úplatky v celkové výši přes 23 milionů korun, hrozí mu pět až 12 let vězení. V případu je obžalovaná i Nečesaného manželka a jeden zástupce zdravotní firmy. Výslechy svědků bude soud pokračovat odpoledne a poté ve čtvrtek.

Podle obžaloby Nečesaný dostával úplatky v letech 2009 a 2010 za to, že vybraným firmám umožnil s libereckou nemocnicí obchodovat, případně zajistit, aby dodávaly výrazně více zboží. Lékaři ale u soudu uvedli, že o výběru implantátu či jiného zdravotnického materiálu pro operaci rozhodovali operatéři. „Principiálně jde o to, že zodpovědnost nese operatér,“ uvedl primář ortopedie Jiří Kratochvíl. Potvrdil to současný ředitel nemocnice Richard Lukáš a někdejší přednosta traumacentra. „Nikdo si nedovolí, že by se lékařům vnucovalo něco, co je nevhodné,“ řekl.

Ovlivňování odmítl i přednosta kardiocentra Richard Polášek. „V tomto směru jsme měli vcelku volnou ruku. Pokud byla volba ekonomicky únosná, bylo to na nás,“ uvedl. Oddělení byla nucena jen dodržet svůj roční rozpočet. „Byl to průšvih, když se překročil,“ uvedl Kratochvíl.

Lékaři uvedli, že měli vliv také na to, jaké zdravotnické firmy budou mít v nemocnici takzvané konsignační sklady. Firmy je zřizují přímo na odděleních a lékaři navrhovali, jaké implantáty a další zboží od konkrétních firem v nich chtějí mít. Své požadavky pak sdělili obchodnímu oddělení, jež s firmami jednalo. „Rozhodující byla cena,“ uvedl Lukáš. Když byla podle něj nabídka ekonomicky výhodná, bylo zboží zařazeno do konsignačního skladu. Zaplaceno za něj ale firma dostala, až teprve tehdy, když bylo skutečně použito při operaci.

Obvykle měli operatéři na výběr z několika implantátů, i když některé zvýhodňovali, protože s nimi měli velmi dobré zkušenosti. Polášek včera přiznal, že občas některé výrobky znevýhodňovali nebo tím hrozili, aby jejich dodavatele donutili snížit cenu. Minimálně v jednom případě se na tom podle e-mailové korespondence podílel i Nečesaný.

Obžalovaní jakoukoli vinu odmítají. Nečesaný podle obžaloby zvýhodnil čtyři firmy. Úplatky za to nedostával podle obžaloby přímo, firmy si ale objednávaly poradenské, konzultační a další služby u společnosti Sarmed, kterou založila v roce 2009 Nečesaného manželka Šárka. Státní zástupce Lukáš Otipka považuje spolupráci za fiktivní.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!