Obžalovaný ze zbití záchranáře: Nešlo o agresivitu, ale o strach

„Nešlo o agresivitu, ale o strach, měl jsem strach o otcův život,“ vysvětloval Kovařík. Odmítl obvinění, že záchranáře Rubka srazil pěstí k zemi a poté do něj kopal. „Bylo to jen náhodné máchnutí rukou…

PRAHA – Strach o život otce prý stál za útokem Zdeňka Kovaříka na člena posádky rychlé záchranné služby. Sanitka přitom přijela právě proto, aby jeho podnapilému otci pomohla. Zdravotník Aleš Rubek strávil dva dny v nemocnici a tři týdny se léčil doma. Měl otřes mozku, pohmožděnou hlavu a hrudník a zablokovaný krk. Kovařík za to včera stanul před Obvodním soudem pro Prahu 9.

Kovařík a jeho otec popíjeli letos v lednu v pražských Kolodějích po výroční schůzi hasičů. Když se vraceli domů, otec uklouzl a upadl na záda. Podle Kovaříka se zdálo, že ztratil vědomí a nedýchá. Přivolanou sanitku však podle obžaloby přivítal nadávkami, Rubka poté napadl a zbil. Rozbil také přední sklo sanitky, druhému vozu, který přijel posádce na pomoc, utrhl maják.

„Vůbec jsem nechápal, proč nám nadává,“ uvedl včera napadený Rubek. Kovařík je podle něj navíc nechtěl pustit k otci, aby ho prohlédli. Řidič sanitky vypověděl, že Kovařík záchranářům nadával do sviní a obviňoval je z toho, že mu chtějí zabít otce.

„Nešlo o agresivitu, ale o strach, měl jsem strach o otcův život,“ vysvětloval Kovařík. Odmítl obvinění, že Rubka srazil pěstí k zemi a poté do něj kopal. „Bylo to jen náhodné máchnutí rukou, nechtěl mi ošetřit otce, který byl dlouhodobě nemocný,“ hájil se šestatřicetiletý vyučený truhlář. Podle něj Rubek hned po příjezdu řekl, že jsou opilí a otce nikam neodveze. Zdravotník to odmítl. Podle něho opilost není důvod, aby pacienta neošetřil.

Kovařík tvrdil, že nikdy nikoho nepraštil. Soudce mu ale připomněl, že byl již jednou odsouzen k podmíněnému trestu za ublížení na zdraví. Napadl tehdy manželku. Dostal také trest veřejně prospěšných prací, protože manželce po rozvodu neplatil stanovené výživné.

Otec a sestra, kteří byli svědky incidentu se záchranářem, se včera pokoušeli Kovaříkovi pomoci. Naznačovali, že se Kovařík mohl i bránit. Rozhodně však podle nich Rubka neudeřil pěstí, ale otevřenou rukou. Soudce chce ještě vyslechnout lékařku z druhé sanitky a znalce. Líčení proto odročil na konec června.

Záchranáři, především zdravotníci, se v posledních měsících stali několikrát terčem útoku. Mezi nejznámější patří případ z loňského dubna, kdy v Praze napadli posádku sanitky opilí muži po autonehodě.

Četnost incidentů vyvolala snahu některých politiků uzákonit pro záchranáře statut veřejného činitele. Stínový ministr ODS Ivan Langer vypracoval novelu trestního zákona, která prošla sněmovnou do druhého čtení. Měla by soudům umožnit ukládat přísnější tresty za násilí na záchranářích. Vláda novelu nepodpořila. Ministerstvo spravedlnosti připravilo nový trestní zákon, který umožní ukládat přísnější sazbu za napadení záchranáře, aniž by mu zároveň udělovalo statut veřejného činitele.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!