Očekáváme, že premiér svým slibům dostojí

„Jsem rád, že pan premiér přistoupil na několik důležitých požadavků a přislíbil, že našim nemocnicím bude péče o pacienty Všeobecné zdravotní pojišťovny zpětně uhrazena. Musíme bohužel spoléhat jen na tento příslib, protože nemocnice v Kolíně, Mladé Boleslavi, v Kladně a v Benešově dosud podpisy pod smlouvami černé na bílém nemají, “ řekl v rozhovoru středočeský hejtman Petr Bendl…

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) řekl v rozhovoru pro Právo

* Jak hodnotíte dosavadní jednání s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD) o středočeských nemocnicích bez smluv s VZP?

Jsem rád, že pan premiér přistoupil na několik důležitých požadavků a přislíbil, že našim nemocnicím bude péče o pacienty Všeobecné zdravotní pojišťovny zpětně uhrazena.

Musíme bohužel spoléhat jen na tento příslib, protože nemocnice v Kolíně, Mladé Boleslavi, v Kladně a v Benešově dosud podpisy pod smlouvami černé na bílém nemají. Požadoval jsem také, aby připravovaná výběrová řízení na poskytování péče ve Středočeském kraji proběhla transparentním způsobem.

Ze společného jednání jsme odcházeli (pozn. pondělní schůzky se účastnili také ministr zdravotnictví David Rath a pražský primátor Pavel Bém) s tím, že k výběrovým řízením budou mít přístup nejen samotní ředitelé, ale i jejich odborné týmy. Očekáváme, že všem svým slibům premiér dostojí a že péče v našem kraji nebude ze strany ministerstva zdravotnictví omezována.

* Nový rok začal hekticky. Jaký nejtěžší úkol vás letos čeká?

Bude to bezesporu stabilizace zdravotnictví. Budou probíhat výběrová řízení na ministerstvu zdravotnictví, která stanoví, kde a v jakém rozsahu bude v kraji poskytována péče.

Návrhy poslanců parlamentu za ČSSD a KSČM přímo ohrožují existenci nemocnic ve Slaném, Čáslavi, Berouně, Neratovicích, Kralupech nad Vltavou, Českém Brodě a Sedlčanech.

Ministr zdravotnictví vyzývá nemocnice v Praze, aby se přihlásily do výběrových řízení na poskytování zdravotní péče pro Středočechy a převzaly část péče středočeských nemocnic, což by v praxi mohlo mimo jiné znamenat, že lidé budou nuceni jezdit do Prahy. Jsem si jistý, že poskytujeme ve středních Čechách péči ve stejné kvalitě a velmi často za nižší cenu.

* Vyhraje-li ODS volby a budeli sestavovat vládu, zvažujete vstup do tzv. vysoké politiky?

Pracuji teď jako hejtman pro Středočeský kraj. Chci se na svou práci plně soustředit a dělat ji co nejlépe ve prospěch Středočechů. Co bude, se uvidí.

* Jak hodnotíte po pracovní stránce uplynulý rok?

Jsem rád, že se nám podařilo uzavřít s Českými drahami příznivou dohodu a tím pro občany Středočeského kraje zajistit v roce 2006 dopravu v rozsahu větším než v roce 2005. K rozšíření počtu spojů i množství objednaných kilometrů dojde i u autobusové dopravy.

* V rozvoji kraje už několik let hrají roli i finance EU, kde podle vás pomohly nejvíce a kam půjdou prioritně letos?

Nejvíce peníze pomohly ve zlepšení infrastruktury, a to jak dopravní, tak vodovodních a kanalizačních sítí. Významná pomoc směřovala do rozvoje cestovního ruchu.

Další projekty se týkaly zpřístupnění a zkvalitnění telekomunikačních služeb. Prostředky Evropské unie pomohly například při zavádění vysokorychlostního internetu. Prioritou pro další léta bude i nadále zkvalitnění infrastruktury v kraji a rádi bychom získali také peníze pro rozvoj nemocnic.

Lenka Hloušková, Právo

Regionální mutace

Ohodnoťte tento článek!