Přejít na obsah

Očkovací vakcíny budou až do užití patřit distributorovi

zpět
17.10.2011
vakcína, očkování, injekce
zvětšitvakcína, očkování, injekceZdroj: www.opteam24.de

vakcína, očkování, injekce | Zdroj: www.opteam24.de

 

Vakcíny pro povinné očkování budou až do aplikace majetkem distributora, nebudou je tedy muset nakupovat zdravotní pojišťovny, ani pediatři. Vyplynulo to z pátečního jednání na ministerstvu zdravotnictví.

Informaci přinesl Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Už dříve se rozhodlo, že od 1. ledna očkování nebude hradit stát, ale zdravotní pojišťovny, zatím ale nebylo jasné, kdo očkovací látky nakoupí. Pediatři to odmítali, protože nákup by pro ně představoval finanční zátěž.

„S distributorem budou ve spojení přímo praktičtí lékaři, kteří si budou látky objednávat tak, jak je budou potřebovat. Praktičtí lékaři nejsou zařízeni na to, aby látky skladovali dlouhodobě,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Distributoři podle něj naopak skladování vakcín zvládají bez problémů. „Umí zařídit i to, aby se očkovací látky rozvážely v nějakém rozumném tempu a tak, jak jsou potřeba,“ dodal Heger.

K urychlenému jednání o tomto problému vyzvali ministerstvo lékaři na konci září. Vakcíny odmítli kupovat sami především kvůli velké finanční zátěži. „Také jsme se obávali, že může dojít k výkyvům v cenách, očekává se například změna DPH od 1. ledna,“ řekla místopředsedkyně České vakcinologické společnosti Hana Cabrnochová.

V České republice stojí ročně povinné očkování zhruba půl miliardy korun, děti do 15 let dostávají celkem osm injekcí proti devíti různým nemocem.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

16.6. Vakcíny už se nejspíš nepoužijí Vakcíny už se nejspíš nepoužijí
0 příspěvků
23.2. Vláda uvolnila očkovací vakcíny proti chřipce všem občanům Vláda uvolnila očkovací vakcíny proti chřipce všem občanům
4 příspěvků
3.11. Vakcína má zpoždění Vakcína má zpoždění
2 příspěvků
13.10. A pro vás vakcínu nemáme A pro vás vakcínu nemáme
9 příspěvků
7.10. Očkování chybějí látky proti tetanu i spalničkám Očkování chybějí látky proti tetanu i spalničkám
0 příspěvků

Komentovat článek: Očkovací vakcíny budou až do užití patřit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Očkovací vakcíny budou až do užití patřit…

Komentáře

další 3 komentáře
lékárník pakárna  | 19. 10. 2011 11:51

Pane doktore Wicherku, nemáte pravdu. Lékaři tvrdě lobbovali v roce 2005 za to, aby byl funkční systém přes lékárny, který fungoval dlouhodobě bez problémů, zrušen v naivní představě závratného finančního zisku. Lékárníci sami upozorňovali lékaře, že jim (a zejména pacientům) systém nákupů přímo od distribuce přinese problémy, že ve vakcínách budou mít alokované finanční prostředky, které nejsou jisté, resp. dostanou zaplaceny od pojišťoven se zpožděním, což při normálním provozu lékaře (tj. nefunguje jako prodejce) není z hlediska provozu ordinace žádoucí a že většina z nich vůbec nesplňuje správnou praxi z hlediska skladování vakcín v ordinacích. Což ostatně při svých kontrolách potvrzuje i SÚKL. Sami si na sebe upletli oprátku, sami do ní strčili hlavu. Teď potvrzují, že tyto argumenty byly pravdivé a složitě vymýšlejí nové řešení namísto toho, aby podpořili to, co fungovalo. Ochjoj.... A dodatek: pokud bychom šli cestou vyspělého světa, nebyli by ani "nuceni" je aplikovat...

Jiri Wicherek pakárna  | 17. 10. 2011 19:17

Chudacku Mamlasi, zrejme nechapete, oc bezi. O zadne podnikani nejde. Lekari ty latky prodavat nechteji, ale jsou nuceni je aplikovat. A, predstavte si, nikoli sobe, ale pojistencum.

Mamlas pakárna  | 17. 10. 2011 13:00

Chudáčci doktoři. Prodávat, to by chtěli, ale nakoupit a zaplatit je pro ně nepříjemné....Ještě nejlépe peníze od pojišťovny hned a distributorovi tak za 3 měsíce......krásné podnikání.....když to neumíte, tak to nedělejte!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné