Očkování dětí proti pneumokokům stále provázejí problémy

dítě, miminko, porod

Očkování proti pneumokokům, které je od ledna pro nejmenší děti zdarma, stále vyvolává rozpory a nejasnosti. Podle České lékařské komory (ČLK) je očkování spojeno s řadou problémů, takže někteří dětští lékaři, ač by chtěli, zatím neočkují. Problémy lékařů dnes chtějí přiblížit novinářům na tiskové konferenci.

Dříve rodiče platili vakcíny sami, od 1. ledna zavádí zákon plošné dobrovolné očkování nejmenších dětí proti pneumokokovým nákazám zdarma. Zákon stanoví jasné podmínky, kdy může být dítě očkováno.

Plně hrazené očkování se týká dětí, u nichž se zahájí mezi třetím a pátým měsícem a do sedmého měsíce dostanou tři dávky. Dávky se aplikují přibližně po měsíci.

Lékaři očkují děti zdarma, pojišťovny jim to pak uhradí v platbě za lékařský výkon. Někteří pediatři ale mají obavy, že na nový systém doplatí. Organizují dokonce petici.

Vadí jim, že hrazené očkování není dostupné všem dětem do dvou let za stejných podmínek. Tvrdí také, že nový systém nutí lékaře vlastními finančními prostředky garantovat státní očkovací program.

Podle ministerstva však peníze od pojišťovny lékaři dostanou dřív, než je splatná jejich objednávka u distributora.

Ohodnoťte tento článek!