Přejít na obsah

Očkování proti HPV bude plně hrazeno

zpět
26.8.2011
injekce, očkování, vakcinace, vakcína
zvětšitinjekce, očkování, vakcinace, vakcínaZdroj: www.fr-online.de

injekce, očkování, vakcinace, vakcína | Zdroj: www.fr-online.de

 

Poslanci Výboru pro zdravotnictví se shodli na plné úhradě všech tří dávek vakcíny proti lidským papilomavirům, a to pro dívky mezi 13. a 14. rokem. Je to letos poprvé, kdy mezi poslanci zdravotního výboru došlo k úplné shodě napříč politickým spektrem.

Návrh je zakomponován do reformního balíku ministra zdravotnictví Leoše Hegera, o němž bude sněmovna jednat příští týden. Vzhledem k unikátní shodě poslanců napříč politickým spektrem je jeho schválení více než pravděpodobné.

Podle předsedy výboru Borise Šťastného (ODS) předcházela předložení pozměňujícího návrhu důkladná diskuse, po které následovala shoda celého grémia výboru pro zdravotnictví, tedy Borise Šťastného (ODS), Marka Šnajdra (ODS), Aleše Roztočila (TOP09), Jiřího Štětiny (VV), Soni Markové (KSČM) i Jaroslava Krákory (ČSSD).

„Navrhujeme, aby v zákoně 48 o veřejném zdravotním pojištění bylo doplněno, že zdravotní pojišťovny budou hradit očkování proti lidskému papilomaviru třemi dávkami očkovací látky, a to pro dívky, je-li jejich očkování zakončeno dovršením 14. roku,“ uvedl včera na výboru pozměňující návrh Šťastný.

Karcinom děložního čípku patří mezi nejčastější nádorová onemocnění postihující ženy a HPV vakcinace je z pohledu onkologů jedinečným způsobem, kterým lze předejít vzniku nejen rakoviny děložního čípku, ale i dalších onemocnění souvisejících s HPV. Poslanci proto návrh pokládají za významný krok v prevenci nádorových onemocnění v České republice.

Doposud si vakcínu, jejíž cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun, musí platit pacienti sami. Některé pojišťovny zatím přistoupily na částečnou úhradu, například ve formě hrazení třetí dávky očkovací látky.

Šťastný: Chceme vsadit na budoucnost

Podle Šťastného se v předchozích letech ukázalo, že je o očkování proti lidskému papilomaviru velký zájem. I z tohoto pohledu poslanci považují svůj pozměňující návrh za „velmi zajímavý pro celou společnost“ a věří, že zavedením HPV očkování sníží výskyt tohoto závažného onemocnění v následujících generacích.

„Tento návrh pokládáme za velmi zásadní pro přispění k prevenci nádorových onemocnění v České republice. Vy dobře víte, že rakovina děložního čípku patří k velmi závažným onemocněním. Dobře také víte, že tuto věc musí doplňovat účinný sreening mezi věkových skupinami žen, u kterých je tato vakcinace již neúčinná. Na druhou stranu chceme vsadit na budoucnost, a chceme proto u kohorty 13 a 14letých dívek, které ještě nezapočaly sexuální život, aby byla dostupnost tohoto očkování v ČR pokud možno maximální,“ vysvětlil Šťastný.


Komentovat článek: Očkování proti HPV bude plně hrazeno

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Očkování proti HPV bude plně hrazeno

Komentáře

dalších 5 komentářů
mirek.langhans očkování vakcinu Silgard  | 17. 04. 2013 22:20

Vážení ! Prosím, přečtěte si článek v 16 čísle Blesku pro ženy, kde píší o nebezpečnosti této vakcíny a o jejích nežádoucích účincích. Jelikož se toto očkování týká mé vnučky, prosím o vaši reakci. Zajímalo by mě, zdali jste věděli o popsaných nežádoucích účincích a také tom že vakcína prošla pouze 3 a půl lety experimentování a že účinek vakcíny se snižuje po čtvrtém roce od očkování a po šesti letech je už účinek nulový.? Dále by mě zajímalo, zda víte, že v Indii zakázali klinické testy s touto vakcinou a američtí experti ji považují za nejnebezpečnější, neboť prý obsahuje velké množství hliníku. Jsem velmi znepokojená a prosím o vaši odpověď. Díky Langhansová Naďa

Výzkum Zase vyhrály  | 4. 04. 2012 14:08

Jen bych rád, reagoval, že očkovací látka se zkoumá krátkou dobu. Není tomu tak. Silgard přišel do oběhu v roce 2006 a Cervarix 2007 a už se testovaly mnohem dříve. Pokud myslíte neprověřenou účinnost tak studie již nádvno s touto infromací vyšly a stále nové výsledky potvrzují původní tvrzení o délce účinnosti. Nevím zda znáte například britské studie, stálo by za to si je pročíst.

Ignácius Reilly To zas bude vývar pro firmu  | 28. 08. 2011 09:24

Ale možná se mýlím. Koneckonců, Borýsek je určitě odborník na slovo vzatý. Co na tom, že ve zdravotnictví prakticky nikdy nepracoval a prodával lyže a tenisové rakety Head. Ale je vidět, že obzor má široký. Podobně jako jeho guru Kikina. Hezkou neděli všem.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné