Přejít na obsah

Očkování proti prasečí chřipce bude nabízeno většině těhotných

zpět
4.11.2009
těhotenství, těhotná
zvětšittěhotenství, těhotnáZdroj: essentialbaby.com.au

těhotenství, těhotná | Zdroj: essentialbaby.com.au

 

Proti prasečí chřipce se budou moci nechat očkovat všechny těhotné ženy po ukončeném prvním trimestru těhotenství. Rozhodla o tom v úterý komise pro pandemickou vakcinaci při ministerstvu zdravotnictví.

ČTK to řekl epidemiolog Roman Prymula, který komisi vede. Původně se měly očkovat jen ženy s rizikovým těhotenstvím v druhém a třetím trimestru. Očkovat se má začít po 20. listopadu, naprostá většina všech očkovaných lidí dostane jen jednu dávku.

„Jednoznačně bylo přijato opatření, že budeme doporučovat pouze jednu dávku prakticky u všech (rizikových pacientů),“ řekl Prymula. Výjimkou jsou pacienti s výrazně sníženou imunitou třeba po transplantacích a pacienti s vadami chlopní, ti dostanou dvě dávky.

V první etapě se budou očkovat pouze chronicky nemocní pacienti a zdravotníci takzvaného prvního kontaktu, třeba praktičtí lékaři. Komise znovu odsouhlasila a doplnila rizikové skupiny. Očkovat se budou pacienti, kteří mají plicní onemocnění, závažná srdečně-cévní onemocnění, pacienti v dialyzačních programech a po transplantacích, upřesnil Prymula.

Původně se mělo začít očkovat dříve, zpoždění je podle něj technického rázu, muselo se upřesnit, jakým způsobem bude zajištěna doprava vakcíny do ČR.

Návrh zatím stále počítá s očkováním půl milionu lidí. Zahrnuje 250.000 chronicky nemocných pacientů, 137.000 zdravotníků a 113.000 zástupců kritické infrastruktury. Vláda objednala milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce, rezerva umožňuje navýšení počtu právě o těhotné ženy.

Počty lidí navržených k očkování se budou následně doplňovat podle toho, jak budou vakcíny dodávány, což bude podle Prymuly v rozmezí asi pěti měsíců. Záležet to bude na řadě faktorů, třeba jak se bude vyvíjet situace v okolních zemích, což může prudce zvýšit zájem o očkování a podobně, uvedl.

Další hodně diskutovanou kategorií k očkování jsou děti, ale pro ně zatím není schválen způsob použití vakcíny. „Výrobce ještě neměl k dispozici studie,“ vysvětlil Prymula. „Budeme rovněž dělat studii i v ČR, takže se může stát, že některé výsledky oprávní indikaci pro děti. Potom bychom řadu těch zbývajících vakcín použili pro rizikové kategorie dětské,“ řekl.


Komentovat článek: Očkování proti prasečí chřipce bude nabízeno…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Očkování proti prasečí chřipce bude nabízeno…

Komentáře

další 3 komentáře
Jiří Antonín Votýpka Ceritifkát,zkoušky,stanovisko SUKL s právními důsledky!  | 6. 11. 2009 16:11

Zní to jako žert zcela "černého lékaře" lépe pathologa chtivého pokusu na živých. Nás učili, že během růstu plodu se snižuje imunuta matky, aby vůbec mohl plod přežít.Opravdu někdo doporučuje ohrozit matky i plod? Umírající mladé matky nebo malformovaný plod? Prosím stanovisko neonatologů, gynekologů a určení právní zodpovědnosti kdo půjde před soud? Lékař,stát,SUKL nebo výrobce.Záruky pánové!I na syreček máte záruku a na vakcínu? Ne?

jirka Ano, přesně tak!  | 4. 11. 2009 15:18

A kdybych byl těhotná ženská, tak tůdle nůdle. Ale já se nenechám očkovat ani jako netěhotný pán. To jsem zvědavý, jestli se nechá očkovat i sám Prymula.

Petr Wagner očkovat těhotné???????  | 4. 11. 2009 11:13

Na toto se nedá říct opravdu nic jiného než to je opravdu "hustý" očkovat těhotné neprověřenou vakcínou odvozenou od viru? Proboha o co nám jde o peníze pro farmaceutické firmy? Nebo snad další Thalidomidová aféra.?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné