Očkování proti žloutence brání rakovině

Včasné očkování proti žloutence typu B může zabránit rakovině jater. Chronická žloutenka typu B je totiž v 60 až 82 % případů příčinou jejího vzniku. Vakcínu jako ochranu před rakovinou jater doporučují odborní lékaři i nový Evropský kodex proti rakovině, kde je očkování zahrnuto mezi deset nejdůležitějších bodů preventivní ochrany…

„Očkovací látky s účinkem cíleným přímo proti rakovině zatím nejsou k dispozici. Jedinou možnost přinese vakcína proti karcinomu děložního čípku. Proti některým typům rakoviny však můžeme bojovat už nyní, například včasným očkováním proti hepatitidě typu B, které chrání i před rakovinou jater,“ říká profesor Pavel Klener, přední český onkolog, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze.

Žloutenka, nakažlivější než AIDS

Ochrana proti rakovině jater je jeden z pozitivních efektů, který s sebou očkování proti žloutence typu B přináší. Primárně chrání před žloutenkou typu B, nebezpečným onemocněním, které samo o sobě představuje celosvětový problém.

Žloutenka typu B ročně zabíjí milióny lidí, a je dokonce stokrát nakažlivější než AIDS. Celosvětové odhady udávají až 400 miliónů chronických nosičů, kteří infekci dále šíří. V České republice je očkování proti hepatitidě typu B od roku 2001 povinné, státem hrazené. Od té doby ho podstupují všichni kojenci a děti ve věku 12 let. Ostatní, které toto očkování minulo či si ho nepořídili na vlastní náklady, zůstávají bez ochrany.

Očkování – celoživotní ochrana

„Očkování proti hepatitidě typu B se provádí ve zdravotních ústavech nebo ordinacích praktických lékařů na vyžádání. Při použití kombinované očkovací látky se současně získá ochrana proti žloutence typu A.

Očkování se skládá ze tří dávek, jedna vyjde zhruba na 1500 korun. Po dokončení schématu je očkovaný celoživotně chráněn před hepatitidami A a B a zároveň se významně snižuje riziko, že onemocní rakovinou jater,“ vysvětluje Jan Rutsch z očkovacího centra v Praze.

Virus žloutenky typu B se přenáší nejen krví a krevním sérem, ale i ostatními tělními tekutinami, jako například spermatem, vaginálním sekretem a slinami.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!