Přejít na obsah

Od července mají dostat všechny sestry přidáno, pomůže dotace

zpět
11.1.2017
*sestra, pacientka, lůžko, nemocnice
zvětšit*sestra, pacientka, lůžko, nemocniceZdroj: Nemocnice Šumperk

*sestra, pacientka, lůžko, nemocnice | Zdroj: Nemocnice Šumperk

 

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) chce zdravotním sestrám sloužícím v nemocnicích u lůžek pacientů od července přidat 2000 korun.

Pro nemocnice, které se nemusí řídit rozhodnutím vlády, vytvoří speciální dotační program, ve kterém budou vázány peníze pro sestry sloužící na směny. Nemocnice tak budou mít šanci získat peníze ze 400 milionů korun, které ministerstvo dá ze své rezervy. Celkem bude opatření tento rok stát miliardu korun. Ludvík to řekl na dnešní tiskové konferenci k prioritám sociální demokracie pro letošní rok.

Další novinkou, která má přilákat zájemce do zdravotnictví, má být navýšení kapacity lékařských fakult tak, že přijati budou všichni studenti, kteří složí zkoušky. Počet mediků by tak mohl podle fakult výhledově stoupnout o 15 až 25 procent, uvedl Ludvík.

Zdravotní sestry jsou odměňovány podle dvou zákonů podle toho, v jakém zařízení pracují. V případě sester odměňovaných podle zákona o platu, bude vláda novelizovat nařízení o příplatku za směny. Pro zvýšení platů za směny v přímo řízených nemocnicích získal Ludvík 600 milionů dohodou s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Sestry odměňované podle zákona o mzdách si budou moci polepšit z dotačního programu. V úhradové vyhlášce pro příští rok už bude stát se změnou podle Ludvíka počítat.

Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z prosince 2015 vyplývá, že v Česku chybělo téměř 3300 sester na plný úvazek, z toho téměř polovina v nemocnicích. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30.866 korun měsíčně, v nestátní 25.434 korun.

V nemocnicích chybějí i lékaři, dostat do nich mladé chce ministr tím, že na lékařské fakulty budou přijímáni všichni, kdo složí přijímací zkoušky. Nebude platit čára, která dosud odděluje ty, kteří se nedostanou na studia kvůli kapacitě škol, uvedl Ludvík.


Komentovat článek: Od července mají dostat všechny sestry přidáno,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Od července mají dostat všechny sestry přidáno,…

Komentáře

další 2 komentáře
Jitka Hezká  | 11. 01. 2017 19:14

Sestřičkám peníze přejeme. V nadpise se sice hovoří o tom, že mají dostat přidáno všechny sestry, což je ale posléze v článku změněno na sestry pracující ve směnách. A to je ale velký rozdíl. Mimimálně 20% nelékařského personálu v nemocnicích tvoří sestry pracující třeba u lůžka, nicméně nikoli ve směnném provoze. Ať už to jsou vrchní sestry, staniční sestry, a dále pak ambulantní sestry, které také pečují o hospitalizované pacienty v nemocnicích. Všichni zasvěcení vědí, jak je to "fajn" chodit na ranní směny. Vstáváte každé ráno mezi 4:30 - 5hod. Pracujete do 15:30, než přijedete domů, vyzvednete děti, nakoupíte a zařídíte nejnutnější je 19 hodin. Než se nadějete rychle spát, aby jste mohli ráno opět nanovo. 5 dnů v týdnu bez přestávky. A pokud potřebujete vyřídit lékaře sobě nebo dětem, musíte večer, jelikož všechny pracovní dny jste v pracovním procesu. Nehledě na to, že nejvíce práce se v nemocnici pochopitelně musí udělat na ranních směnách. Kdy fungují právě ambulance se sestrami, které chodí na ranní směny. Čili říkáme si o to, aby se odborné ambulance vyprázdnily, protože sestry budou chtít do směn?? Jelikož se slibovanými 2000,- to bude již téměř 3000,- Kč příplatek jen za směnný provoz, plus pochopitelně příplatek 25% za víkendy, 20% za noční a 100% za svátky, kdy sice sestry musí být v práci, ale na druhou stranu se "udržuje provoz" a čeká se na to, až nastane pracovní den a naplní se ambulance odborným personálem, který má už teď nejméně peněz za nejvíce práce.... A staniční sestry? Chceme, aby schopné staniční odešly a nahradily je takové, které budou ochotny pracovat za plat o 5-6 000 Kč menší než její podřízení? A to jen proto, že mají malé děti a potřebují práci na ráno, nebo to budou takové, pro které je důležité, aby jim někdo říkal "paní staniční"... to není úplně nejlepší cesta k záchraně naší lůžkové péče...

ola Hmmm  | 11. 01. 2017 12:13

Citace: V nemocnicích chybějí i lékaři, dostat do nich mladé chce ministr tím, že na lékařské fakulty budou přijímáni všichni, kdo složí přijímací zkoušky. Nebude platit čára, která dosud odděluje ty, kteří se nedostanou na studia kvůli kapacitě škol, uvedl Ludvík. Tak to se nám ze soudruha ministra rodí nový Trofim Děnisovič Lysenko, ještě by mu měla pomoct nějaká Olga Borisovna Lepešinská.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné