Od ledna si pacienti budou moci připlatit za lepšího lékaře

lékaři, sestry, nemocnice

Pacienti si od ledna budou moci legálně zaplatit za to, aby je v nemocnici ošetřil špičkový lékař, kterého si vyberou. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). O příplatky se rozdělí nemocnice s lékaři. Jak vysoké částky za tuto službu pacienti zaplatí, zatím není jasné, jednotlivé nemocnice si zřejmě tuto výši určí samy. Ředitelé nemocnic plán vítají.

„Koncem roku k tomu vydáme pokyn, řekneme, jak bychom si to představovali, a nemocnice si to pak nastaví podle svých možností,“ uvedl Heger.

S návrhem před časem přišli lékaři z odborných společností. Dosud se pacienti často dostávali k profesorům či přednostům klinik pomocí úplatků. Největší zájem o výběr lékaře je prý v gynekologii nebo v ortopedii.

„Pro management to bude možnost, jak své kvalitní lékaře lépe ohodnotit,“ řekl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

Podle přednosty neurologie pražské Thomayerovy nemocnice Otakara Kellera však prý bude ještě větší výhodou to, že lékaři budou motivováni, aby se více vzdělávali, a stali se tak žádanými. „Musí se ale vyřešit, aby pak špičkoví doktoři nechtěli dělat pouze za příplatky,“ upozornil Keller.

Ohodnoťte tento článek!