Přejít na obsah

Od ledna vznikne nová kategorie léků prodávaných s omezením

zpět
20.11.2008

Od ledna příštího roku se v lékárnách budou kromě léků vydávaných na recept a ve volném prodeji prodávat i léky nové kategorie - bez lékařského předpisu s omezením. Pacienti si je tedy budou moci od lékárníků zakoupit v omezeném množství i bez receptu. Nejprve bude takto omezen prodej některých dosud volně prodejných léků na nachlazení, které lidé mohli používat k výrobě drog...

Zařazeny sem budou i některé léky dosud dostupné pouze na recept. Novinářům to dnes v Praze řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš.

Kromě snahy zamezit zneužívání léků s obsahem pseudoefedrinu k výrobě drog má změna pravidel zlepšit dosažitelnost léků pro pacienty.

„V lednu budeme velmi rádi, když se nám podaří projít správním řízením u přípravků, které obsahují pseudoefedrin. To jsou přípravky na nachlazení, na symptomatickou léčbu zánětu horních cest dýchacích,“ uvedl Beneš.

I přípravky zařazené do této kategorie přitom lékaři budou moci pacientům nadále předepisovat. Zatímco léky na předpis bude lidem stejně jako dosud hradit zdravotní pojišťovna, léky bez receptu si budou muset sami zaplatit v plné výši. Beneš proto předpokládá, že pacienti budou nadále spíše využívat možnosti získání levnějších léků na předpis.

Pokud si lidé budou chtít léky zakoupit bez předpisu, lékárníci je nejprve informují o správném užívání léků. Pacientům budou moci vydat pouze omezený počet balení. Údaje o prodeji léku a počtu vydaných balení poté zanesou do elektronického registru zvaného „centrální úložiště“. Právě důkladná evidence by měla zabránit zneužívání léků; lékárníci by se z totiž ihned dozvěděli, že zájemce o lék si jej třeba již dříve vyzvedl jinde a další přípravek mu nevydají.

Množství léků zařazených do prodeje s omezením se podle Beneše bude zvyšovat jen postupně po dobu několika let. V příštím roce jich bude nanejvýš několik desítek; v konečné fázi by mohlo jít asi o stovku medikamentů.

Lidé také budou moci bez receptu zakoupit některé vybrané léky, které obvykle berou na předpis a užívají je dlouhodobě, zapomenou si je však třeba nechat předepsat od lékaře. Lékárník jim je vydá pouze v případě, že si ověří, že pacientovi lékař stanovil diagnózu a tento přípravek mu již dříve předepisoval. Lék si bude muset v lékárně vyzvednout osobně pacient, který jej užívá. Podle Beneše by se však tato možnost výdeje léků měla využívat pouze výjimečně.

Na seznam léků prodávaných výjimečně i bez lékařského předpisu by zřejmě mohly být později zařazeny také takzvané takzvané pohotovostní pilulky zabraňující nechtěnému početí dítěte. Běžná antikoncepce však v lékárnách zřejmě bez receptu zakoupit nepůjde.

Proti možnosti, aby lékárníci mohli vydávat některé léky bez receptu s omezením, protestovala České lékařská komora, Sdružení ambulantních specialistů i Česká gynekologická a porodnická společnost. Podle nich hrozí poškození zdraví pacientů; lékárníci to popírají.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Od ledna vznikne nová kategorie léků…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné